הכל על תביעות תאונות דרכים

תאונות דרכים הינן עוף חריג במשפט הישראלי – מדובר בסוג נזק בו ניתן לקבל פיצוי, גם ללא הוכחת אשם. כתוצאה מכך, כל מי שנפגע בגופו מתאונת דרכים זכאי לפיצוי. גובה הפיצוי הגורם המפצה ושאר האלמנטים בתביעה משתנים ממקרה למקרה, אך ככלל, כל נפגע יפוצה בגין הנזק שחווה. כדי לקבל את הפיצוי המקסימלי, יש לפעול כמה שיותר מהר וכן לפנות לעו"ד תעבורה לקבלת ייצוג מהשורה הראשונה.

 

חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים

בשנת 1975, קם דבר בישראל – נחקק חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, הנועד להתמודד עם תאונת דרכים בכלים שונים מאלו המשמשים לבירור כלל התיקים הנזיקיים בישראל. החוק קבע כללים ומנגנונים רבים, ומתוכם שלושה משמעותיים במיוחד. שלושת המנגנונים הם מנגנון האחריות ללא אשם, מנגנון חובת הביטוח ומנגנון הפיצויים המוגבלים.

 

1. אחריות ללא אשם

כלל העוולות הנזיקיות מצריכות אשם כדי לזכות בפיצויים. רופא שגרם לנזק, למשל, אך לא התרשל כלל וכלל אלא ביצע את עבודתו בצורה הטובה ביותר, לא יהיה חייב בפיצויים עקב רשלנות רפואית. עירייה שגידרה בור כפי שנדרש ממנה ובכל זאת מישהו נפל לתוכו לא תצטרך לפצות את הנפגע, שכן אין אשם לעירייה.

מנגד, בתאונות דרכים החוק הנהיג משטר אחריות ללא אשם. המשמעות היא שגם ללא כל אשם מצד הנהג שפגע בכם, ואף אם אתם גרמתם נזק לעצמכם ברשלנותכם, תהיו זכאים לפיצויים. זאת, מתוך הכרה במסוכנות הכללית של כלי רכב והרצון החברתי הכללי לבטח תאונות אלו.

 

2. ביטוח חובה וקרנית

כפועל יוצא של משטר האחריות ללא אשם, המדינה מחייבת כל נהג לבטח את הרכב שלו מפני פגיעות גוף בצדדים שלישיים ובו עצמו. כך, אם חלילה יקרו פגיעות כלשהן, לא האדם עצמו יצטרך לפצות את הנפגע אלא חברת הביטוח. כצעד משלים, הוקמה קרן הביטוח קרנית – קרן המפצה נפגעי תאונות דרכים מרכבים ללא ביטוח או שלא ניתן להשיג את חברת הביטוח של הרכב.

 

3. תקרת פיצוי

למשטר האחריות ללא אשם ולמנגנון המהיר יחסית של קבלת הפיצויים, יש מחיר. המחיר הוא תקרת פיצוי לפי טבלאות חישוב ונוסחאות ייחודיות, אשר מגבילות את סכום הפיצוי שניתן לקבל לפי חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים. מי שמעוניין בפיצוי מלא יוכל לתבוע את המזיק לפי פקודת הנזיקין, אלא שאז התביעה תחייב הוכחת אשם.

 

זהות הנתבעים

נוכחנו לדעת כי הנתבעים בתביעות תאונות דרכים הן חברות הביטוח. בנוסף לכך, כאשר נגרם לאדם נזק משמעותי, ניתן לתבוע פיצוי גם מהביטוח הלאומי. תוכלו לקבל פיצוי מהביטוח הלאומי בין אם בשל קביעת אחוזי נכות ובין אם בשל הפגיעה החמורה שהשביתה אתכם לתקופה מסוימת. כדי לקבל פיצוי זה, עליכם להגיש תביעה לביטוח הלאומי ולעמוד בפני הוועדות הרפואיות הרלוונטיות.

 

לסיכום

לסיכום, תביעות תאונות דרכים יהיו תביעות לפי חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, בהתאם לקריטריונים שנקבעו בחוק. בנוסף, ניתן להגיש תביעות לביטוח הלאומי לקבלת פיצויים נוספים.

מאזניים

 

עורכי דין אנה אונגר ואדיר שויגמן
עורכי דין אנה אונגר ואדיר שויגמן

אונגר שויגמן, משרד עורכי דין, הוא משרד המתמחה בתחום הרשלנות הרפואית ונזקי הגוף ועוסק בדיני נזיקין, טיפול בתביעות תאונות דרכים ותאונות עבודה, ניהול תביעות כנגד חברות הביטוח, המוסד לביטוח לאומי ומשרד הביטחון.

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
שופט

מידע נוסף סביב הנושא

איפה ניתן למצוא מתווכים?

לפני שתרכשו רכב חדש, סביר להניח שלפני שתסגרו את העסקה מול סוכן הרכב – תעשו סקר שוק מסוים. אין סיבה שלא תנהגו כך גם כשזה

מתי הבנק יגביל את חשבון הבנק?

לאחרונה שמענו על כמה הגבלות על חשבונות בנק של מכרים שלנו. העלייה במספר המקרים גרמה לנו להתעניין בנושא. לכן, פנינו אל מומחים בתחום ובדקנו מתי

הכירו את המשפט האמריקאי

ישראלים רבים מעורבים בתביעות משפטיות בארצות הברית. ריבוי הישראלים המתגוררים ועובדים בארצות הברית, מערב אותם ממילא במערכת המשפטית האמריקאית. אשר על כן, יותר ויותר ישראלים