מהי ההגדרה של תאונת עבודה?

תאונת עבודה היא תאונה שמתרחשת בזמן העבודה, וניתן לקבל עבורה פיצוי על ידי המעסיק או חברת הביטוח של המעסיק. אבל מה נחשב לתאונת עבודה? מה הדין לגבי תאונת דרכים בדרך לעבודה? אלו שאלות משפטיות מורכבות, שיכולה להיות להן משמעות עמוקה לגבינו. כדי להבין יותר את דיני תאונות העבודה, קראו את המאמר שלפניכם.

 

מהי תאונת עבודה?

תאונות עבודה הן תאונות שנגרמו במהלך העבודה, או עם קשר סיבתי ישיר לעבודה. כלומר על פי החוק גם הדרך אל העבודה היא בעלת קשר סיבתי ישיר לעבודה, ולכן יכולה להיחשב במקרים מסוימים כתאונת עבודה. המעסיק מחויב לבטח את כל העובדים שלו כנגד תאונת עבודה, וגם הביטוח הלאומי מחויב במתן פיצוי במקרה של תאונות עבודה.

 

תאונת דרכים בדרך לעבודה

על פי החוק תאונת דרכים תיחשב לתאונת עבודה אם היא תעמוד בכמה תנאים. התנאי הראשון הוא שהדרך לעבודה חייבת להיות הדרך לעבודה בלבד. כלומר, אם עצרנו בדרך בסופר וסטינו מהדרך המקובלת מהעבודה לבית או להיפך, תאונת הדרכים לא תיחשב כתאונת עבודה. בית המשפט יבחן את הדרך בה נסע הנהג והאם זאת אחת הדרכים בהן הוא נוסע באופן קבוע. בנוסף, בית המשפט יבחן אם הנהג נהג לפי חוקי הדרך. אם יוכח שעבר על החוק באי שמירה על מהירות או באי ציות לתמרור, גם אז לא תיחשב התאונה כתאונת עבודה.

 

הפיצוי לתאונת עבודה

יש פרמטרים שונים לקביעת גובה הפיצוי לתאונת עבודה. קודם כל יש להוכיח קשר סיבתי בין התאונה לעבודה, ואז בית המשפט רשאי לקבוע סכום לפיצוי לפי אומדנים שונים. בביטוח הלאומי יש מחשבון קבוע לפיצוי לתאונות עבודה. באחוזי נכות של 10 עד 19, זכאי העובד למענק חד פעמי שהוא נגזרת של 75% מהשכר כפול 43% אחוזים נוספים. כאשר לעובד נקבעו 20-100 אחוזי נכות – הוא יהיה זכאי לקצבה חודשית שתחושב לפי אחוזי הנכות. האחראים לפיצוי על תאונות עבודה הם המעסיק והביטוח הלאומי. כאשר הביטוח הלאומי מקבל את תביעת תאונת העבודה הוא נותן לנפגע שכר בגובה 75% מהמשכורת למשך שלושה חודשים כשלב ראשון. במהלך הזמן הזה, העובד יכול לתבוע תביעת נכות ולקבל קצבה קבועה או לנצל את הזמן להחלמה. במקרים בהם המעסיק התרשל בתפקידו לשמור על העובד – האחרון יוכל לתבוע תביעת פיצויים מהמעסיק עצמו.

 

מה חשוב לזכור בנוגע לתביעות על תאונות עבודה?

בנוגע לתאונות עבודה, הדבר החשוב ביותר הוא לעמוד בהגדרה של בית המשפט לתאונת עבודה. לצורך העניין, מאוד חשוב לתעד כל פרט אפשרי. בית המשפט זקוק להוכחות גם על הפגיעה, ולכן יש לרכז את התיק הרפואי ואת הבדיקות שעברתם, כמו גם את נהלי העבודה במקום העבודה שלכם. תצלומים ומסמכים שונים יכולים לתמוך בתביעה שלכם.

 

סיכום

כמו בכל תאונה, גורמים רבים שאמורים לשלם על התאונה ינסו להפחית בנזק או בסיבות להתרחשות התאונה. לכן חשוב מאוד שתדעו את הזכויות שלכם, ותיעזרו באנשי מקצוע כדי לקבל את המגיע לכם מהמעסיק ומהביטוח הלאומי.

עובד עם פציעה

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
עובד מחוסר הכרה בעזרה ראשונה

מידע נוסף סביב הנושא

5 דרכים לקבלת הקלות במיסים!

לכולנו יש חלום לשלם פחות מיסים, אך רק מעטים מצליחים למצוא דרכים חוקיות להגשמתו. חוקי המס מורכבים ומסובכים, והתמצאות בהם דורשת מומחיות ייחודית. עם זאת,