מה כוללת עסקת מקרקעין?

רכישת דירה ונכס או מכירתם היא מהלך חשוב ומורכב שיש לבדוק בתשומת לב יתרה. הכסף הרב שמושקע בעסקאות מסוג זה וההליך המשפטי הארוך, הופכים את הרכישה או המכירה לצעד משמעותי, ועל כן כל סעיף בכל מסמך הוא דבר שיש לבחון ולבדוק. זאת כדי להבטיח לכם את התנאים הטובים ביותר. אז מה בעצם כוללת עסקת מקרקעין? נספר לכם זאת ועוד במאמר שלפניכם.

 

בדיקת קניינות

אחד הדברים הראשונים שצריך לעבור לפני רכישה או מכירה של דירה/נכס הוא בדיקת קניינות. עורך הדין שאחראי על העסקה הוא זה שצריך לערוך את הבדיקה החשובה הזו. בדיקה זו למעשה בוחנת האם למוכרים יש זכויות על הנכס, האם יש לנכס כושר סחירות ואיזה מגבלות עלולות להיות לו שישפיעו על תהליך המכירה או הרכישה.

על כל נכס יכולות להיות קיימות מגבלות שונות ועורך הדין שלכם צריך לדעת זאת מראש לפני שמתחילים להכין עסקת מקרקעין. אם אתם מחפשים עורך דין נדל"ן מומחה, ניתן לפנות אל עורך דין מקרקעין מאור לוי שיוכל ללוות אתכם בתהליך.

 

בדיקת זהות ובדיקות רקע

בדיקה נוספת שיש לבצע היא בדיקת זהות שתעיד על כך שהמוכר הוא אכן מי שאחראי על הנכס שבבעלותו. לעיתים יכולים להיות אנשים מתחזים או אנשים שאינם מחזיקים במלוא הבעלות על הנכס וחולקים אותה עם צד שלישי.

כדי שעסקת מקרקעין תתבצע באופן חוקי יש לוודא שהאדם שאיתו אתם מצויים בתקשורת הוא אכן המוכר הבלעדי. בדיקות אלה מתבצעות גם הפוך- יש לוודא שהצד הרוכש הוא צד מהימן שיכול לעמוד בכל התנאים השונים ושאין עליו תהליכים משפטיים, כגון תהליך הוצאה לפועל וכדומה.

 

הערכת שווי הנכס ומצבו

בעת הכנת עסקת מקרקעין, עורך הדין שלכם צריך לבצע הערכה של הנכס מבחינת השווי שלו, המצב הפיזי והמצב המשפטי שלו. יש לוודא שהנכס חוקי, עומד בתקנות העירוניות השונות, שאין בו ליקויים חמורים ואם יש צורך בתיקונים כלשהם- יש הבטחה לכך שהם יבוצעו. שמאי מומחה יוכל לבצע הערכה זו מצד הקונים ומצד המוכרים.

 

בדיקת המימון

עסקאות מקרקעין הן עסקאות שיש בהן כסף רב, ועל כן הבנק יבצע בדיקות שונות בדירה כדי לוודא שהכסף שהוא מלווה מושקע באופן סביר. אם אתם המוכרים, הבנק יוודא שהנכס שלכם אכן יכול להימכר במחיר הנקוב ואם אתם הקונים הוא יבדוק שיש לכם את היכולת לעמוד בתשלומים ולהציע לכם מסלולים שונים עם תנאים מותאמים.

 

בדיקות נכס נוספות

בנוסף לכל הבדיקות שבוצעו עד כה, יהיו כמה נוספות שישפיעו על עסקת המקרקעין. אם זה בדיקות מול הרשות המקומית, חברות הביטוח, חברות החשמל ועוד- כל אלה ישפיעו על המחיר הסופי, על מצב הדירה ובעקבות כך על ההסכם עליו תחתמו. עורך הדין יבצע את כל הבדיקות הנדרשות לצורך ביצוע עסקת מקרקעין טובה ומוצלחת.

עורך דין מקרקעין מאור לוי

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
עסקת מקרקעין כוללת

מידע נוסף סביב הנושא

4 שלבים לערעור על דו"ח תנועה

לקבל דו"ח תנועה זו יכולה להיות חוויה לא נעימה ומלחיצה, אבל למזלכם לא מדובר בדבר בלתי הפיך. ניתן להגיש ערעור על דו"ח וכך להימנע מהסנקציות