רשלנות רפואית בניתוח קשירת חצוצרות

ההתקדמות בתחום הרפואי בעידן המודרני מאפשרת לנשים רבות להימנע מהריון לא רצוי. אחת הדרכים שנשים רבות בוחרות בה למניעת הריון היא ניתוח קשירת חצוצרות. מדובר בניתוח שאחוזי ההצלחה שלו גבוהים במיוחד. ההתקדמות הטכנולוגית של העשורים האחרונים שיפרה אף יותר את אחוזי ההצלחה.

מהו ניתוח קשירת חצוצרות ומה המטרה שלו? מי צריכה ויכולה לעבור ניתוח כזה? מהן אמות המידה לקביעת רשלנות רפואית בניתוח קשירת חצוצרות? למה חשוב להסתייע בשירותיו הטובים של עורך דין רשלנות רפואית? בשורות להלן נביא תשובות ברורות לשאלות החשובות הללו.

 

מה זה בכלל רשלנות רפואית?

ההגדרה המקובלת לרשלנות רפואית הינה מתן שירותים רפואיים תוך סטייה מרמת הזהירות הסבירה. בנוסף, רק אם נגרם למטופל נזק שלא היה נגרם לו אילולא הסטייה הזאת, ניתן להגדיר את אותה הסטייה כאמור כרשלנות רפואית.

אם לא נגרם נזק או אם לא ניתן להוכיח סטייה מרמת הזהירות הסבירה, לא ניתן להוכיח קיומה של רשלנות רפואית. ואולם לרשלנות רפואית יש אספקטים שונים, שלא בהכרח באים לידי ביטוי בפעולה הרפואית עצמה. למשל – רשלנות רפואית בניתוח קשירת חצוצרות יכולה להיות גם אי מתן הסבר למטופלת באשר לתוצאות האפשריות של פעולה רפואית זאת. בהמשך המאמר נתמקד, כמובן, בנושא קשירת החצוצרות.

 

ניתוח קשירת חצוצרות, המטרה שלו ואיך הוא מתבצע

ניתוח קשירת חצוצרות הוא ניתוח שנועד בבסיסו למנוע את האפשרות של מי שעוברת אותו להיכנס להריון. במסגרת הניתוח הזה נחתכות או נחסמות החצוצרות של האישה. החיתוך או החסימה של החצוצרות נועדו למנוע את הגעת הביצית של האישה אל הרחם. בכך נמנעת למעשה האפשרות של הפריית הביצית. ישנן כמה דרכים להשיג את התוצאות הרצויות ובהן:

רשלנות רפואית בניתוח קשירת חצוצרות
רשלנות רפואית בניתוח קשירת חצוצרות
  1. לולאות על החצוצרות (שיטת פומרוי): קשירת לולאות באמצעות חוט מיוחד מעל שתי החצוצרות, באופן שמונע מהביציות להגיע לרחם. פעולה כזאת ניתנת לביצוע מייד אחרי לידה, או לחילופין במצב שבו האישה איננה בהריון ומעוניינת להימנע מהריון נוסף.
  2. טבעות: חסימת החצוצרות באמצעות טבעת שעושה באופן עקרוני בדיוק מה שעושה הלולאה כאמור לעיל. הטבעת גורמת לניוון הדרגתי של החצוצרה.
  3. חסימת חיבור החצוצרות לרחם באמצעות התקן מיוחד: חסימה כזאת התגלתה כיעילה במיוחד, ורמת הסיכון הכרוכה בה נמוכה מאד. אם להוסיף את העלויות הנמוכות יחסית של השיטה הזאת, הרי שבחישוב עלות – תועלת, השיטה הזאת היא בהחלט המשתלמת ביותר.

בנוסף לשיטות שהוזכרו לעיל, יש שיטות אחרות, חלקן מוצלחות יותר וחלקן פחות, להשיג את המטרה. עם זאת, חשוב לציין שלמרות אחוזי ההצלחה הגבוהים, יש גם מקרים שאישה נכנסת להריון למרות פעולת המניעה. בנוסף, לא תמיד אישה שהתחרטה אחרי קשירת חצוצרות יכולה לחזור ולהיכנס להריון בצורה טבעית.

 

מי עשויה לעבור קשירת חצוצרות?

יש מקרים רבים שבהם נשים מעוניינות לעבור ניתוח קשירת חצוצרות, במטרה למנוע הריון בלתי רצוי. ואולם יש מקרים שבהם קשירת החצוצרות היא בגדר חובה. מדובר במקרים שבהם ההריון עלול לסכן את המטופלת, בין אם בעקבות בעיה רפואית או בגלל היותה מבוגרת, כך שהריון ולידה עלולים להיות מסוכנים עבורה.

קשירת החצוצרות היא החלטה חשובה, ולפיכך היא צריכה להתקבל על ידי שני בני הזוג. זאת, משם שגם בן הזוג יכול להיות מושפע מהטיפול, בכך שתימנע ממנו האפשרות להביא ילדים יחד עם בת הזוג שלו. רשלנות רפואית בניתוח קשירת חצוצרות עלולה ליצור הריון לא רצוי, שעלול לסכן את האישה.

 

אמות המידה לקביעת רשלנות רפואית בניתוח קשירת חצוצרות

ישנם מספר מקרים שניתן להגדיר אותם כרשלנות רפואית בניתוח קשירת חצוצרות. באופן עקרוני, כל המקרים הללו כוללים פעולה לא נכונה, לא מקצועית או לא אחראית של הרופא המנתח. ככל שהרפואה התקדמה, ניתוח קשירת חצוצרות הפך להיות פשוט יותר, לפיכך, כל סטייה מנורמת ההתנהלות הרפואית יכולה להיחשב רשלנות רפואית שתגרור תביעה משפטית.

 

עילות להגשת תביעה בגין רשלנות רפואית בניתוח קשירת חצוצרות

להלן חלק מהמקרים שניתן להגדיר אותם כרשלנות רפואית בניתוח קשירת חצוצרות, המצדיקים הגשת תביעת פיצויים:

  1. טיפול לא מקצועי: אם החצוצרות לא נקשרו כפי שצריך, או אם הרופא המנתח לא ביצע את המלאכה ביסודיות הנדרשת, כי אז יש בהחלט עילה לתביעה. בדיקות שונות יכולות להוכיח שהטיפול אכן בוצע בצורה לא אחראית.
  2. חיתוך שגוי של החצוצרות: בדרך כלל, מדובר בתוצאה הנובעת מהסחת דעתו של הרופא המנתח תוך כדי הניתוח. לחילופין – תוצאה של חוסר מיומנות של הרופא המנתח. בשני המקרים יש בהחלט עילה להגשת תביעת רשלנות רפואית.
  3. העדר הקפדה על היגיינה וסטריליזציה: בעידן המודרני, זיהום כתוצאה מהעדר הקפדה על היגיינה לא אמור להתרחש. אם וכאשר הוא אכן מתרחש, מדובר בעילה קלאסית לתביעת רשלנות רפואית.
  4. אי מתן הסבר על השלכות הניתוח: אם לא ניתן לאישה לפני הניתוח הסבר מפורט ומובן על ההשלכות האפשריות של ניתוח, היא בהחלט תוכל להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית. לדוגמה – לא נאמר לה שקיים סיכוי גדול מאד שאם וכאשר היא תתחרט ותהיה מעוניינת להיכנס להריון, יש סיכוי של 50% שהיא לא תוכל לעשות זאת.
  5. העדר הודעה על ניתוח לא מוצלח: לפעמים הניתוח לא מצליח, מסיבות שונות. במקרים כאלה, המטופלת חייבת לקבל הודעה. אם הרופאים לא יידעו את המטופלת על כשלון הניתוח, הם עלולים לשאת האחריות. מנגד, כשלון הניתוח כשלעצמו יכול להיות עילה להגשת תביעה בין רשלנות רפואית בניתוח קשירת חצוצרות.

בנוסף לסיבות המצוינות לעיל, יש עוד מגוון מצבים של רשלנות רפואית, כולל רשלנות בהרדמה. עם זאת, האמור לעיל מסייע בהבנת המורכבות של המצב.

 

מדוע חשוב לפנות לעורך דין במקרה של רשלנות רפואית בניתוח קשירת חצוצרות

תביעת רשלנות רפואית בניתוח קשירת חצוצרות איננה עניין פשוט. עורך דין רשלנות רפואית המלווה את התובעים יאסוף תחילה את כלל המסמכים הקיימים וקבל את התיק של המטופל לידיו. בהמשך הוא יפעל להשגת חוות דעת רפואית שתאשש את התביעה. לבסוף, עורך הדין ילווה את התובעת עד להשגת התוצאות הטובות ביותר האפשריות מבחינתה.

מטרת הניתוח היא למנוע מהאישה שעוברת אותו את היכולת להיכנס להיריון, וזאת על ידי חיתוך או חסימה של החצוצרות של האישה כך שהביצית לא תוכל להגיע אל הרחם. הניתוח יכול להיעשות בצורה רצונית של אישה שלא מעוניינת להיכנס להיריון, או עקב בעיות רפואיות שמחייבות לעבור ניתוח זה.
רשלנות רפואית יכולה להתרחש כל אימת שהגורם הרפואי המטפל (המנתח, המרדים ועוד) מתרשלים בתפקידם, וסוטים מנורמת ההתנהלות המקובלת בלפני הניתוח, במהלכו או אחריו. רשלנות רפואית יכולה לקרות גם במקרים בהם על אף ביצוע הניתוח, האישה נכנסת להיריון עקב רשלנות הגורם הרפואי המטפל.
בין המקרים שיכולים להיחשב כרשלנות רפואית הם אי מתן הסבר מפורט על השלכות הניתוח והסיכונים שבו, טיפול לא מקצועי במהלך הניתוח או חיתוך שגוי של החצוצרות, אי הקפדה על היגיינה במהלך הניתוח, היעדר הודעה על כך שהניתוח לא הצליח ועוד.
אם למטופלת נגרם נזק עקב הניתוח, וניתן להוכיח כי הנזק נגרם בעקבות התרשלותו של הגורם הרפואי המטפל, ניתן להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית באמצעות עורך דין המומחה בתחום הרשלנות הרפואית – וכך לזכות בסכום פיצויים שיהיה הולם לחומרת הנזק שנגרם עקב הניתוח.
רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
מנתחים

מידע נוסף סביב הנושא

6 דברים שעו"ד משפחה יכול לפתור לכם

כשחושבים על עורכי דין, רובנו מדמיינים אנשים רציניים בחליפות ועניבות שמייצגים אותנו בבית המשפט. אבל האמת היא שעורכי דין, במיוחד כאלו שמתמחים בדיני משפחה, יכולים