רשלנות רפואית בניתוח ראש

רשלנות רפואית בניתוח ראש היא תוצר של רשלנות רפואית מצערת שעשויה להתרחש במסגרת הליכים כירורגיים המערבים לרוב פתיחה של הגולגולת במטרה לטפל בסוגים שונים של בעיות במוח או בכלי הדם העוטפים אותו. משום כך רשלנות רפואי בניתוחי ראש עלולה לגרום לפגיעות חמורות ומרחיקות לכת בבריאותו של המנותח, עד כדי נכות, נזק מוחי קבוע וסכנת חיים של ממש.

במידה ואתם או קרוב משפחתכם נפגעתם ממחדל רפואי מסוג זה, חשוב לפנות להתייעצות עם עורך דין רשלנות רפואית המתמחה בתיקים מסוג זה, על מנת לבדוק את זכאותכם לקבלת סעד כספי.

 

מה זה ניתוח ראש ומה תכליתו?

ניתוח ראש נקרא בשפה הרפואית "קרניוטומיה". זהו מושג שמאגד תחתיו כמה סוגי הליכים כירורגיים, אשר במסגרתם מתבצע חיתוך של הגולגולת, למטרת טיפול בבעיות רפואיות מסוגים שונים, וביניהן:

  • ניתוח ראש למטרת הסרת גידול במוח
  • ניתוח ראש לתיקון פגם בכלי דם
  • ניתוח ראש לטיפול בשבר בגולגולת
  • ניתוח ראש לטיפול בדימום תוך מוחי
  • ניתוחי ראש לטיפול באפילפסיה קשה

 

מתי עולה הצורך בתביעת רשלנות רפואית בניתוח ראש?

ניתוח ראש הוא כאמור הליך כירורגי מורכב. ככזה הוא מתבצע בהרדמה כאשר ראשו של המטופל מעוגן למקום למניעת תזוזה בזמן ההליך על ידי התקן קיבוע יעודי. מתקן זה מטרתו לאפשר למנתח להגיע לרמת דיוק גבוהה במיוחד בזמן ביצוע ההליך הניתוחי.

יחד עם זאת, ישנם בכל זאת מקרים שבהם למרבה הצער, ניתוח ראש אינו מסתיים בהצלחה, או שבהם נוצרים סיבוכים בשלבי ההחלמה. כאשר ההליך גורם לפגיעה במנותח במקום להועיל לו, וקיים חשד סביר לכך שהנזק נגרם בעקבות תפקוד לקוי בצידו של הצוות הרפואי שהיה מעורב בהליך הניתוחי, יש מקום לשקול את הגשתה של תביעת רשלנות רפואית בניתוח ראש.

רשלנות רפואית בניתוח ראש
רשלנות רפואית בניתוח ראש

במה מתבטאת רשלנות רפואית בניתוח ראש ובניתוחים בכלל?

רשלנות רפואית בהליכים כירורגיים מסוג ניתוח, באה לידי ביטוי בשלל חריגה מהסטנדרטים המקובלים למתן טיפול רפואי ראוי, לקראת הניתוח, במהלכו, ואחריו. כאשר בשל חריגה כזו נגרם למטופל/ת נזק, יש מקום לבחון האם הוא תוצר של מחדל רפואי. לאור היותם של ניתוחי ראש הליכים מורכבים מאוד מעצם טבעם, בביצוע פעולה כירורגית כזו נדרשת הקפדה יתרה של הצוות הרפואי על פרוטוקולי הטיפול בכל אחד משלביו.

מבלי שכל הגורמים המעורבים בניתוח הראש יקפידו על שימת לב יתרה למצבו של המטופל ודרכי הטיפול הנאותות בו, בכל אחד משלבי הניתוח (לרבות ההכנה לפעולה הכירורגית וההתאוששות ממנה), המנותח עלול לצאת ממנו עם פגיעות שילוו אותו לכל חייו. חשוב להבין שמרווח הטעות בניתוחי ראש הוא קטן ביותר, מאחר וגם השגיאה הקטנה ביותר עלולה לגרום לנזק מוחי בלתי הפיך למטופל עד כדי שיתוק ואף מוות.

 

גם הפניית מטופל לניתוח ראש מיותר היא רשלנות רפואית בניתוח ראש

אחד המצבים שבהם רשלנות רפואית בניתוחי ראש עלולה לבוא לכלל ביטוי הוא מצב בו מבוצע ניתוח ראש במטופל/ת ללא צורך ממשי. למשל, בעיות רבות הנוגעות לאזור הראש עשויות להיפתר בעזרת שימוש בתרופות מתאימות, קבלת טיפול תומך, ובדרכים נוספות שלא כוללות בהכרח הליך כירורגי מורכב כמו ניתוח ראש.

ככלל, על רופאים להעניק למטופליהם את כל המידע הנוגע לדרכי הטיפול האפשריות לגביהם, לפני הפנייתם לפתרונות כירורגיים מתקדמים. היינו, הימנעות משיתוף המטופל במידע השלם הנוגע למצבו ולדרכי הטיפול האפשריות, היא בבחינת רשלנות רפואית כשלעצמה. הדבר נכון במיוחד כאשר רופא מפנה מטופל לניתוח מסוכן שניתן היה להימנע ממנו.

 

הידעתם? מחובתו של המנתח בניתוח ראש ליידע את המטופל בסיכונים ובהשלכות

ישנם מקרים שבהם רשלנות רפואית בניתוח ראש היא לא תוצר של אבחנה רפואית שגויה או מתן טיפול בלתי הולם, אלא בחריגה מרמת הטיפול המצופה בשלבי הכנתו של אדם לניתוח.

כאמור לעיל, לקראת כל הליך כירורגי, למטופל אמור להינתן הסבר מפורט הנוגע לסיכונים שהניתוח כרוך בהם, לצד מידע חשוב לגבי ההשלכות הזמניות והצמיתות של הפעולה שתתבצע במהלכו, משך ההחלמה הצפוי, קשיי ההחלמה וכיוצא, באלו. גם רופא שנמנע ממתן האינפורמציה החשובה הזו למטופליו טרום ניתוח ראש או כל ניתוח אחר, חוטא אם כן ברשלנות רפואית.

 

רשלנות רפואית בניתוח ראש המתרחשת בזמן ההליך עצמו

כאמור, ניתוחי ראש הם ניתוחים מורכבים המחייבים מיומנות גבוהה, ידע רפואי מתקדם ומקצועיות רבה מהרופא המנתח וכל הגורמים הרפואיים שמעורבים בשלבי ההליך השונים. אולם למרבה הצער, במקרים לא מעטים גם בניתוח ראש, הרופא המנתח אינו מציג את היכולות המקצועיות הנחוצות לביצוע הניתוח בהצלחה.

כמקרים כאלו, עלולים להגרם נזקים חריפים, ולעתים צמיתים, למטופל. היה ומנותח שעבר ניתוח ראש אינו מצליח לשוב לאיתנו בעקבות הפרצודורה שעבר, או מבחין בשינויים מוטוריים או תפקודיים אחרים, יש מקום לבדוק אם מדובר על מקרה של רשלנות רפואית בניתוח ראש, שעשוי להצדיק את הגשתה של תביעת פיצויים.

 

רשלנות רפואית בניתוח ראש המתבטאת במעקב רפואי לקוי

לאחר כל ניתוח יש צורך במעקב רפואי רציף וליווי מטעם הרופא המנתח והרופא המפנה לניתוח. כחלק מהמעקב מבוצעות בדרך כלל בדיקות שגרתיות שמטרתן הינה לוודא שהמנותח שב בהדרגה לתפקד כמצופה, ושגופו מגיב היטב להליך הניתוחי שעבר.

המעקב נועד לעקוב אחר מהלך ההחלמה של המטופל, לרבות תופעות לוואי שונות שמהן הוא עשוי לסבול במהלכה. מסיבות אלו ונוספות, למעקב הרפואי לאחר ניתוחים וניתוחי ראש בפרט, אין תחליף. עם זאת, למרבה הצער ישנם רופאים שאינם דואגים לבצע מעקב רפואי אחר מצבו של המטופל כפי שמצופה מהם, מה שעשוי להוביל להשלכות מרחיקות לכת על בריאותם של המטופלים.

 

על תפקידו של עורך דין רשלנות רפואית בהגשת תביעת רשלנות רפואית בניתוח ראש

חשוב לדעת כי בכל הנוגע לרשלנות רפואית בניתוח ראש, יש מקום לבחון אפשרות לתביעת רשלנות רפואית. עורך דין רשלנות רפואית שמחזיק בידע, הכישורים והניסיון בהגשת תביעות רשלנות רפואית בניתוחי ראש, ידע להעריך האם קיימת עילה מובהקת להגשת תביעת נזיקין ויסייע לכם לבנות תיק הוכחות מבוסס, להוכחת הנזקים שנגרמו לכם בעקבות הניתוח וקבלת פיצוי הולם.

ניתוח ראש הוא הליך כירורגי שמתבצע במקום רגיש ומורכב, ומטבע הדברים ישנם סיכונים בכך. בין סיכונים אלו, שיכולים להיחשב כרשלנות רפואית, ניתן למצוא חריגה מההליכים והנהלים הרגילים של ניתוח שכזה, שימוש בכמות לא נכונה של חומרי הרדמה, פגיעה לא מתוכננת באיברים ועוד.
כיוון שמדובר בניתוח שנעשה במקום רגיש מאוד בגוף, כל שגיאה שמבצע אחד הגורמים הרפואיים במהלך הניתוח, גם אם היא לכאורה שגיאה קטנה בלבד, עלולה לגרום לנזק כבד ובלתי הפיך למטופל כמו נזקים מוחיים, שיתוק בגפיים ואף לעיתים לגרום למוות.
כן. מקרים אלו יכולים למשל להיות כאשר הרופא לא מבהיר למטופל את כל הסיכונים וההשלכות שיכולים להיגרם כתוצאה מהניתוח, או למשל כאשר הרופא מפנה את המטופל לבצע ניתוח ראש כאשר אין צורך אמיתי בכך. גם מקרים אלו יכולים להיחשב כרשלנות רפואית, כתלות בנסיבות המקרה.
כן. במידה ונגרם לכם נזק כתוצאה מרשלנותו של הגורם הרפואי המטפל, וניתן להוכיח את הקשר הסיבתי בין ההתרשלות לבין קרות הנזק, ניתן וכדאי להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית – ובכך לקבל סכום פיצויים הולם על הנזק שנגרם לכם כתוצאה מהרשלנות.
רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
אישה עם מוח

מידע נוסף סביב הנושא

4 שלבים לערעור על דו"ח תנועה

לקבל דו"ח תנועה זו יכולה להיות חוויה לא נעימה ומלחיצה, אבל למזלכם לא מדובר בדבר בלתי הפיך. ניתן להגיש ערעור על דו"ח וכך להימנע מהסנקציות