100  אחוז אובדן כושר עבודה ביטוח לאומי

אובדן כושר עבודה הוא מצב עגום ולא צפוי, שמאופיין בכך העובד יורד בכושר ההשתכרות שלו מאחר ואינו יכול לעבוד. המאמר יפרט כיצד תובעים אובדן כושר עבודה מהביטוח הלאומי ומה עושים כדי לקבל 100 אחוז אובדן כושר עבודה.

 

מהו תהליך הפנייה לביטוח הלאומי בגין אובדן כושר עבודה?

אנשים רבים עובדים ומשתכרים על מנת לפרנס את עצמם ואת משפחתם. מכיוון שהחיים אינם צפויים הם עלולים להיקלע לסיטואציה בה הם חולים, נפגעים בתאונת דרכים בדרך או בחזרה מהעבודה או נפגעים מגורמים שונים במהלך העבודה המותירים אותם ללא משכורת. חובת תשלום לביטוח הלאומי מגיל 18 נועדה כדי לסייע לאנשים הנקלעים למצבים כאלו ובין היתר גם פנסיות שיש בהן סעיף של אובדן כושר עבודה או ביטוחים פרטיים.

בסיטואציה כזו יש להגיש תביעה נגד ביטוח לאומי ביחד עם מסמכים רפואיים ומכתב מרופא תעסוקתי. הביטוח הלאומי ישלם לעובד דמי פגיעה בשיעור של 75% משכרו הממוצע במשך 90 יום בתנאי שאינו יכול לעבוד. את התביעה ניתן להגיש באופן מקוון ולבקש מהמעביד לצרף טופס על אובדן כושר עבודה.

 

מה עושים אחרי 90 יום?

בהנחה שהביטוח הלאומי קבע לעובד דרגת נכות זמנית של 60% ולאחר 90 יום החמיר מצבו והוא אינו יכול לעבוד. על העובד להגיש בקשה לנכות כללית. בצירוף מסמכים רפואיים הביטוח הלאומי יקבע מועד לוועדה ובה תקבע דרגת נכות צמיתה. ייתכן מאוד שדרגת הנכות שיקבל העובד תהיה 100% ותזכה אותו בקצבה מלאה.

אך על מנת לקבל את הנכות הצמיתה או הזמנית יש להוכיח בוועדה תפקודית של הביטוח הלאומי לפחות 50% אובדן כושר עבודה. כלומר, ייתכן שהוועדה הרפואית תקבע 100% נכות וועדת כושר העבודה תקבע פחות מ-50% דרגת כושר עבודה. מדובר על מצבים נדירים מאחר שבדרך כלל הדרגה הרפואית ודרגת הכושר דומות או קרובות באחוזים זו לזו.

 

מה עושים כדי לקבל 100% אובדן כושר עבודה?

על מנת לקבל 100% אובדן כושר עבודה יש להוכיח שאכן אינכם מסוגלים לעבוד בעבודה שעד כה עבדתם בה אפילו בחצי או רבע משרה או בכל עבודה אחרת התואמת את השכלתכם ומומחיותכם. לביטוח הלאומי יש מחלקת שיקום שמעניקה לכל אדם שקיבל לפחות דרגת נכות של 10% אפשרות ללמוד מקצוע אחר מאחר ואינו מסוגל לעבוד בתחום ניסיונו התעסוקתי. מדובר על הכשרה מקצועית המותאמת למוגבלות של אותו אדם.

יחד עם זאת, בנכות של 100% קשה לממש את זכויות השיקום מאחר ולא ניתן לעבוד בכלל ולכן מקבלים קצבת נכות מלאה. לסיכום, כדי שמלכתחילה תוגדרו באובדן כושר עבודה של 100% מאוד חשוב לקבל ייעוץ מעורך דין המתמחה בהתנהלות אל מול הביטוח הלאומי כדי להגיש את התביעה ועל מנת שילווה אתכם לוועדה הרפואית ויוציא את המקסימום.

אובדן כושר עבודה

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
אובדן כושר עבודה

מידע נוסף סביב הנושא

4 שלבים לערעור על דו"ח תנועה

לקבל דו"ח תנועה זו יכולה להיות חוויה לא נעימה ומלחיצה, אבל למזלכם לא מדובר בדבר בלתי הפיך. ניתן להגיש ערעור על דו"ח וכך להימנע מהסנקציות