4 דרכים לזהות מכור ואיך לעזור לו להשתפר

אין הגדרה מדויקת לטיפוס שעלול לאבד שליטה ולהיקלע לרשת הסבוכה של ההתמכרות. ברוב המקרים, הזיהוי של האדם המכור נעשה על ידי מי שמכיר אותו היטב, מתקופה שקודמת להתמכרות, או מי שמכיר היטב את עולם ההתמכרות ומזהה את הסימנים שהוא מותיר על פניהם, על גופם ועל נפשם של המכורים. הנה ארבע דרכים לזהות מכור ולסייע לו

 

1 – שינויים פתאומיים

תחשבו על מישהו שאתם מכירים היטב כאדם מחושב שיודע להתנהל כספית בצורה מתונה ואחראית, ופתאום תגלו שהוא מצוי במצב כלכלי קשה עם חובות – ברור שמדובר כאן בשינוי פתאומי וקיצוני. לפעמים שינויים כאלה יכולים להעיד על בעיה כלשהי, ולפעמים זו יכולה להיות בעיית התמכרות. אם אתם מוצאים את עצמכם מול מכר שעבר שינוי משמעותי ומהיר, ואתם חושדים שהוא נתון להתמכרות כלשהי, הביעו עניין אמיתי והציעו אוזן קשבת, לכל נושא, ללא שיפוטיות. במידה שהמכור חולק מידע ורגשות אודות מצבו ומבקש עזרה, תוכלו להפנות אותו למוסדות שמתמחים בגמילה כמו רטורנו.

מכור

 

2 – סודות ושקרים

בעיקר כאשר מדובר על התמכרות לחומרים, אבל גם בסוגים שונים של התמכרויות, השינויים בהתנהלות חיי היום-יום מייצרים צורך בהסתרות, שקרים וסודות. אם מי שמוכר כאדם כן, פתוח ואמיתי מתחיל להתנהג באופן מעורר חשד: לא חולק חוויות, נמנע מפגישות, מסתיר ומשקר – כדאי לפנות אליו בכנות, לתאר את ההתנהלות הבעייתית שמזהים ולהציע שיחה. עצם הבעת הדאגה וההצעה היא פתיחה של אפשרות לדבר בכנות ולבקש עזרה, אם המכור מוכן לכך.

 

3 – בריחות וכספים

עולמו של המכור סובב סביב בריחה מהמציאות ופנטזיה, הבריחה מקבלת חיזוק גם מההתמכרות עצמה אבל גם מהתנהגות נלווית כמו ניתוק מבני משפחה, מחברים ומקולגות, התבודדות או עיסוק אובססיבי בתחום עניין ספציפי. בנוסף, התנהגות של מכורים משלבת פעמים רבות גם בעיות פיננסיות שנובעות מהפנייה של משאבים רבים לטובת ההתמכרות. הסיוע הטוב ביותר, במקרה כזה הוא הצעה לסיוע כלכלי מצומצם, ללא שיפוט מוסרי או התניית הסיוע.

אובדן שליטה עצמית

 

4 – שינויים בגוף ובנפש

שינויים נוספים שמתרחשים אצל המכור הם שינויים בגוף ובנפש, גם כאשר מדובר על התמכרות התנהגותית וגם כאשר מדובר על התמכרות לחומרים. הפניית משאבי האנרגיה להתמכרות וההתמודדות איתה ועם תופעות הלוואי שלה. גם חרדה, דיכאון, הפרעות שינה וסימנים נוספים, הם עדות למצב של התמכרות, וגם להם יש סימנים בגוף, בהתנהגות, בתקשורת ולעתים גם במבט בעיניים. במקרה כזה, ההצעה המתאימה ביותר תהיה לסייע בפנייה לאיש מקצוע מתחום הבריאות או מתחום בריאות הנפש, תמיכה ראשונית יכולה להיות התחלה של עזרה.

 

לסיכום

זיהוי של מצב התמכרות אצל אדם קרוב ומוכר יכול להיות חוויה מפחידה ומאיימת, אבל אם טובתו היא בראש סדרי העדיפויות שלכם, כדאי לשמור על תקשורת כנה, לא לכפות סיוע, לא לשפוט את המכור ולא להשתמש באיומים. הדרך לגמילה ולהחלמה היא ארוכה וקשה, עדיף לתמוך במי שהולכים בה ולא להקשות עליהם.

התמכרות התנהגותית

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
זיהוי מכור

מידע נוסף סביב הנושא

4 שלבים לערעור על דו"ח תנועה

לקבל דו"ח תנועה זו יכולה להיות חוויה לא נעימה ומלחיצה, אבל למזלכם לא מדובר בדבר בלתי הפיך. ניתן להגיש ערעור על דו"ח וכך להימנע מהסנקציות