רשלנות רפואית בניתוח לסרטן

רשלנות רפואית בניתוח לסרטן עלולה להשפיע באופן מהותי על החולה, הן על איכות חייו העכשווית והן על יכולת הריפוי מהמחלה לטווח הארוך. רשלנות רפואית בניתוח עלולה להתבטא במספר שלבים, כמו איחור בשליחת החולה לניתוח או טעויות טכניות בביצוע הניתוח עצמו הלכה למעשה.

במקרה של רשלנות רפואית, לא ממומש ההסכם שנחתם לכאורה בין החולה לרופא המטפל, כאשר החולה יודע ומבין שייעשה בשבילו כל מה שנדרש ואפשר כדי לנסות לרפא אותו. על מנת שאפשר יהיה לתבוע בנוגע לרשלנות רפואית, השלב הראשון שצריך להתרחש הוא הבנתו של החולה על כך שנגרם לו נזק ישיר מפעילות רשלנית כלשהי.

בכל מקרה של חשש שכזה, יש להתייעץ בתחילה עם עורך דין דיני רשלנות רפואית, המנוסה בתחום האונקולוגיה. עורך הדין מצידו יידרש לאסוף את כל המסמכים הרפואיים הקיימים, לחקור ולהתייעץ עם בעלי מקצוע נוספים, מומחים בתחום, ולשכנע את בית המשפט שאכן הנזק שהתרחש בעקבות הניתוח נגרם מרשלנות כלשהיא לפני, במהלך או אחרי הניתוח.

רשלנות רפואית לפני ניתוח לסרטן

מחלת הסרטן, על כל סוגיה, הינה מחלה ארוכה אשר, למרבה הצער, כוללת שלבי טיפול רבים, החל מניתוח ועד טיפולי קרינה או כימותרפיה. בדרך כלל, השלב הראשון בטיפול יהיה ניתוח להסרת הגידול הראשוני וגרורותיו, אם הדבר אפשרי. ההפניה לניתוח הראשוני חייבת להיות מהירה ככל האפשר, בכדי לוודא סיכוי לריפוי.

ככל שהגידול הראשוני יישלח גרורות רבות יותר, לאיברים סמוכים ורחוקים, כך הסיכוי לריפוי ילך וירד, והמחלה תהפוך קשה יותר לטיפול, ולפעמים עד כדי בלתי אפשרית. כך שמקרה רשלנות עלול להתרחש כאשר החולה לא מופנה באופן ישיר לניתוח ולבדיקות המקדימות אליו.

מקרים שבהם החולה לא מופנה באופן ישיר לניתוח ולבדיקות המקדימות

אי הפניה יכולה לקרות על רקע אי אבחון מדויק או מהיר, חוסר תשומת לב לתסמינים קליניים אותם מראה החולה או עקב חוסר בכלים, מכשירים ובדיקות מתאימות. ההשלכות לרשלנות רפואית לפני הניתוח עלולות להיות משמעותיות ביותר, הן למהלך הריפוי של החולה, הן לאיכות חייו, לזמן אשפוז ארוך יותר, טיפולים אגרסיביים יותר שלהם יזדקק ולירידה באיכות חייו במקרה של נזק לאיברים או רקמות סמוכות.

פעמים רבות, במקרה של רשלנות שכזו במחלת הסרטן, שמקורה באיחור באבחון ואי הפניית החולה לניתוח, קשה להוכיח את הנזק המאוחר שמתגלה, בעיקר מכיוון שישנן מחלות סרטן המתקדמות באופן מהיר והינן אגרסיביות מטבען. לכן, על עורך דין דיני רשלנות רפואית להוכיח מעל לכל ספק כי מכיוון שהתרחש איחור באבחון, נגרם נזק גדול יותר בהשוואה למקרים בהם האבחון והניתוח היו נעשים בזמן.

רשלנות רפואית בניתוח לסרטן
רשלנות רפואית בניתוח לסרטן

 

רשלנות רפואית במהלך ניתוח לסרטן

בדומה לניתוחים וכל פרוצדורה פולשנית אחרת, קיימים סיכונים שונים גם בניתוחים לסרטן. רשלנות רפואית עלולה להתרחש בזמן ההרדמה לניתוח, בזמן הניתוח כאשר מתרחשת תקלה טכנית או נעשית טעות כלשהי בשיקול הדעת של הרופא. למעשה, לפני הניתוח עצמו, צריכות להתבצע כל הבדיקות אשר יתנו לרופא את המידע השלם על הגידול, מיקומו וגודלו, מידת התפשטותו וסמיכותו לאיברים אחרים.

גם אם לא כל הפרמטרים ברורים לפני הניתוח, על הרופא המנתח לדעת זאת, ולהתכונן לכל אותם מקרים אשר יכולים להפתיע אותו במהלך הניתוח. כל סטייה משיקול הדעת של הרופא הסביר, כפי שהוא מתבטא בפרוטוקולים ידועים וכללי המקצועיות הברורים, ייחשב לרשלנות רפואית, אשר תחשוף את הרופא לתביעות נזיקין.

מעבר לכך, הניתוח עצמו חייב להתאים באופן מדויק למחלת החולה הספציפי, ולסוג הגידול שהוא סובל ממנו. במחלות אונקולוגיות, באופן מיוחד, על הרופאים המטפלים להתעדכן בחידושי המדע ובניתוחים ושיטות חדישות אשר עשויות לשפר את מהלך המחלה והדיאגנוזה.

בעת המשפט, אם מתרחש, על עורך דין דיני רשלנות רפואית להביא מומחים וחוות דעת אשר יפרטו את מהלך הניתוח בפרטי פרטים, וידגימו באמצעות דוגמאות ומקרים דומים על כך שההחלטות שהתקבלו במהלך הניתוח הן מוטעות, ולא עומדות בסטנדרטים המקובלים.

רשלנות רפואית לאחר ניתוח לסרטן

רשלנות רפואית עלולה להתרחש גם לאחר ניתוח לסרטן, כאשר למשל, הרופאים המטפלים לא שמים לב או לא מודעים מספיק לסיבוכים אשר עלולים להתרחש לאחר הניתוח. אמנם, חולים לאחר ניתוח אונקולוגי, עשויים להיות במעקב צמוד יותר, בהשוואה לחולים אחרים, אולם ישנם מקרים בהם תלונותיהם יתפרשו כנובעים מהמחלה עצמה, ולא כסיבוך של הניתוח.

גם תקופה לאחר הניתוח, עלולים הרופאים המטפלים לפספס את הישנות המחלה והגידול, ולייחס תלונות שונות למחלה הראשונית, למצבו הנפשי החרד של החולה ועוד. ישנם מקרים בהם החולים הללו יסבלו מתופעות שיראו כמו מחלות אחרות, או תופעות לוואי של הטיפולים או הניתוח, אולם למעשה יידרשו בדיקות מעמיקות ומקצועיות יותר. בתי המשפט קבעו, במשפטים מסוימים, כי על הרופא חלה החובה להיות זהיר במיוחד לאחר ניתוחים אונקולוגים ומול חולי סרטן שונים.

הנזק הנגרם כתוצאה רשלנות רפואית בניתוח לסרטן

מחלת הסרטן עצמה ועצם גילויה עלול לטלטל את חייו של החולה ולהפוך עליו את כל עולמו. למחלה זו, השלכות משמעותיות על איכות חייו ורמת חייו של החולה, באופן שמשפיע על מצב רוחו, עבודתו והמשך חייו הנורמטיבי. כאשר מתגלה לחולה זה, שרשלנות רפואית עלולה הייתה לחבל בסיכויי החלמתו, הוא עלול לסבול מכך אף יותר.

הרשלנות בניתוח עלולה להתבטא בבחירת הניתוח הלא נכון, או בשיקול דעת מוטעה בניתוח, אשר עלול למשל להשאיר בגופו של החולה גרורות מסוכנות, אשר היו יכולות להיות מוסרות באופן אידיאלי. השארת גרורות, או גידולים נוספים עלולה לגרור טיפול ארוך יותר וסיכויי ריפוי נמוכים יותר.

לפעמים, רשלנות זו יכולה גם להתבצע על ידי מעבדות הפתולוגיה הקובעות במהלך הניתוח את סוג הגידול ומהותו, או של המטפלים והטכנאים הנלווים אשר משתתפים גם הם כחלק מקביעת ההחלטות בניתוח, כמו למשל בצילומי ההדמיה השונים. בכל מקרה, של חשש שהתרחשה רשלנות רפואית, יש לאסוף את כל החומר הרפואי הקיים, כדי לנסות להגיש תביעה, לא בכדי לסייע לריפוי, אלא בכדי לנסות לפצות על עוגמת הנפש אשר נגרמה.

מה יש להוכיח במשפט במקרה של רשלנות רפואית בניתוח לסרטן

לאחר שכבר הוסכם כי ישנה הצדקה להגיש תביעה כנגד גורם מסוים בחשד לרשלנות בניתוח לסרטן, על החולה לבחור עורך דין דיני רשלנות רפואית, אשר ייצג אותו וילווה אותו במהלך המשפט. פעמים רבות, משפטים אלה אורכים זמן רב, ולכן יש להתאזר בסבלנות הן לפניו, כאשר נאספות כל הראיות, והן במהלכו, כאשר שומעים את העדים הרפואיים-המקצועיים השונים.

עורך הדין נדרש לאסוף את כל החומר הרפואי אשר הצטבר על החולה, על מצבו המפורט ותהליך הניתוח. את הניתוח, יפרטו העדים המומחים, שיילקחו לחוות דעת מקצועית, לפרטי פרטים, באופן שיוכל להוכיח כי נעשתה טעות בשיקול הדעת, ברמת רשלנות רפואית. הוכחת הרשלנות בבית המשפט תיעשה על ידי מבחן הרופא הסביר, אשר היה נוהג באופן שונה על פי הסטנדרטים המקובלים.

כמו כן, יש להוכיח כי הנזק ממנו סובל החולה, נגרם באופן ישיר ממקרה הרשלנות הרפואית שהתרחש, ואילולא רשלנות זו, עתידו של החולה ומצבו היה אחר. במקרה והוכחו גורמים אלה, יוכל החולה ליהנות מדמי פיצויים משמעותיים שישולמו לו על ידי הנתבע. גם אם עלות זו לא תחזיר לו את בריאותו, היא עשויה לשפר את רמת חייו ולשלם על טיפולים נוספים שיידרש להם.

על ההשפעות מרחיקות הלכת רשלנות רפואית בניתוח לסרטן

רשלנות רפואית בניתוח לסרטן עלולה לפגוע באופן משמעותי באיכות חייו של החולה, בסיכויי הריפוי שלו ולפעמים אף בתוחלת חייו. רשלנות עלולה להתרחש לפני הניתוח, במהלכו ולאחריו.

לפני הניתוח, עלול הרופא המטפל לא לשלוח את החולה באופן המהיר ביותר לניתוח אשר יוכל להציל את חייו, או לבחור את הניתוח הלא מתאים למחלה הספציפית של החולה. במהלך הניתוח, רשלנות רפואית עלולה להיגרם מטעות כלשהי בשיקול הדעת, או מרשלנות של הבדיקות הנלוות, מאי לקיחה בחשבון של גורמים שונים המהווים חלק מהתמונה המלאה ועוד.

לסיכום

בסיום הניתוח, עלול הרופא המטפל לא לשים לב לכל התסמינים אשר צריכים להדליק נורה אדומה כביטוי לסיבוך כלשהו, או כאשר הוא לא שולח את החולה לבדיקות נוספות כנגד תסמינים קליניים שונים שהוא מבטא. בכל מקרה של חשש לרשלנות רפואית, יש להתייעץ עם עורך דין דיני רשלנות רפואית, אשר יוכל להתלוות לתהליך כולו במיומנות.

על עורך הדין לאסוף את כל החומר הרפואי הנדרש ולקבל חוות דעת מרופאים מומחים בתחום. בבית המשפט, עורך הדין יידרש להוכיח כי הנזק ממנו סובל החולה נגרם באופן ישיר מרשלנות הרופא המטפל, אשר לא פעל על פי מבחן הרופא הסביר. במחלות אונקולוגיות, אשר הינן סבוכות ומורכבות, הוכחה זו לא קלה במרבית המקרים.

מחלת הסרטן, כידוע, כוללת כמה שלבי טיפול (ניתוח להסרת גרורות, טיפולי כימותרפיה ועוד). במידה ומטופל מקבל הפניה לניתוח, על הצוות הרפואי להפנות אותו לניתוח המיוחל בהקדם האפשרי כדי להעלות את סיכוייו לריפוי מהיר. במידה והמטופל לא יופנה במידי לניתוח ולבדיקות המקדימות, הדבר עשוי להוביל לרשלנות רפואית.
בהחלט כן. במקרים מסוימים מתבצעת טעות בחישוב נוזל ההרדמה והדבר מוביל בסופו של דבר לסבל מיותר עבור המנותח. במקרים אלו, עורך הדין שמלווה את התביעה בודק לעומק מה הייתה הטעות שהביאה לרשלנות זו ומסייע למטופל לקבל את הפיצוי שמגיע לו.
חולים אונקולוגיים צריכים להיות תחת מעקב רפואי צמוד לאחר ניתוח לסרטן. רשלנות מסוג זה עשויה לקרות במצב שבו הרופא המטפל לא ביצע מעקב אחר מצבו הרפואי של המטופל ובעקבות כך, הוא לא שם לב לסיבוכים שאירעו בגופו בעקבות הניתוח.
במקרים מסוימים, הנזק יכול להתבטא בכך שהמטופל יישאר עם גרורות או גידולים סרטניים בגופו מבלי שהצוות הרפואי מודע לכך (חשוב לציין כי מצב שכזה עלול לגרום לכך שהמטופל יצטרך להמשיך את הטיפול הרפואי לזמן ממושך יותר וסיכויו להתרפא הולכים ומתרחקים).
רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
רשלנות רפואית בניתוח לסרטן הרחם

סרטן הרחם הוא גידול סרטני שעלול להופיע אצל נשים, תוך שהוא פוגע במערכת הרבייה שלהן. כאשר עושים שימוש במינוח הזה, הכוונה היא למגוון רחב של

רשלנות רפואית בניתוח לסרטן הפה

סרטן הפה הוא מחלה המתחילה לקנן בפיו של המטופל. בשלבים מאוחרים יותר, אם לא התגלתה המחלה ולא טופלה בזמן, מתפשטים התאים הסרטניים לחלקים נוספים בגוף

רשלנות רפואית בניתוח לסרטן הריאות

סרטן הריאות הוא אחד הגידולים הסרטניים הקטלניים ביותר. למרבה הצער, קיים קושי רב בטיפול בסרטן הזה. הקושי נובע מהמורכבות של הטיפול וכן מהעובדה שבחלק ניכר

רשלנות רפואית בניתוח לסרטן הערמונית

רשלנות רפואית בניתוח לסרטן הערמונית עלולה לקרות לפני הניתוח, במהלכו או לאחריו, כאשר המטופל כבר נמצא במחלקה בבית החולים או משוחרר לביתו. בכל אחד מהשלבים

רשלנות רפואית בניתוח לסרטן העור

סרטן העור הינה מחלה ההופכת ונעשית שכיחה יותר ויותר. גם אם האבחון, פענוח הבדיקות ושאר הטיפולים השיגו הצלחה יחסית, עלולה להתרחש פעולה רשלנית לפני, במהלך

רשלנות רפואית בניתוח לסרטן השד

סרטן השד היא אחת המחלות הקשות והנפוצות ביותר בישראל. המוני נשים סובלות ממנה בשלבים שונים בחייהן, אך החדשות הטובות הן שככל שהגילוי של המחלה הוא

רשלנות רפואית בניתוח לסרטן הוושט

רשלנות רפואית בניתוח לסרטן הוושט עלולה להותיר את המטופל במצב מורכב ומסובך מכפי שנכנס לניתוח. סרטן הוושט הינו סרטן נדיר באופן יחסי, אולם שכיחותו הולכת

רשלנות רפואית בניתוח לסרטן הכבד

רשלנות רפואית בניתוח לסרטן הכבד עלולה להתרחש במספר סיטואציות, לפני, במהלך או לאחר הניתוח, כאשר החולה כבר נמצא במחלקת האשפוז או בביתו. סרטן הכבד הינה

רשלנות רפואית בניתוח לסרטן הלבלב

רשלנות רפואית בניתוח לסרטן הלבלב עלולה להסתיים בתוצאה טרמינלית וקיצונית במקרה הרע, או בנכות וחיי סבל במקרה הפחות רע. בכל מקרה ובכל חשש לרשלנות רפואית

רשלנות רפואית בניתוח לסרטן כליות

רשלנות רפואית בניתוח לסרטן כליות עלולה להתרחש במספר סיטואציות, החל מההחלטה על נחיצות הניתוח והחתמת המטופל על טופס הסכמה מדעת, עבור דרך הזמן שהוחלט על