רשלנות רפואית בלידה

כאשר אישה נכנסת להריון, אין דבר שלו היא יותר מצפה מאשר ללדת את התינוק שלה, כאשר הוא בריא ושלם. על מנת שהסיטואציה הזו תוכל להתרחש כמתוכנן, עוברת האישה אין ספור טיפולים ובדיקות שיוכלו להבטיח שהיא ועוברה אכן בטוחים מפני כל פגע ובריאים, והיא אף משנה את כל אורח החיים שלה על מנת שהוא יוכל להיות מותאם לאופי החיים החדש הכולל את ההריון.

בין היתר, מקפידה האישה על תזונה מותאמת, על פעילות גופנית ועל מנוחה, כל זאת על מנת להבטיח הריון כמה שיותר שמור שלא צופן כל פגע לה או לעוברה. לצערנו, כל אלו עלולים לרדת לטמיון ברגע אחד, ברגע שמתרחשת רשלנות רפואית בלידה.

אחרי 9 חודשים של הקפדה יתרה על התנהגויות, אכילה, הליכים רפואיים ועוד, הדקות הקריטיות של הלידה הן דווקא אלו שעלולות לייצר את הפגיעה בעובר ובאישה, ומדובר כאן כמובן על מחדל שאין כדוגמתו. עורך דין רשלנות רפואית יכול להיות רלוונטי במקרים של רשלנות רפואית בלידה, ולכן כדאי להבין את המשמעויות של הליווי הצמוד שלו ברגע האמת.

רשלנות רפואית בלידה – מדקות מאושרות לסיוט מתמשך

אמנם זה נדמה שההליך הגדול והמשמעותי כבר מאחוריכם, אבל דווקא על מיטת הלידה עלולים לקרות כמה מהמקרים הכי נוראיים שיכולים להתרחש בזמן הלידה.

הלידה אמורה להיות רגע מרגש, שבו מתאספים כל בני המשפחה וממתינים בקוצר רוח לבכי הראשון של התינוק או התינוקת, אולם מהרגע המרגש הזה עלול לצאת רגע נוראי של רשלנות רפואית בלידה. מכאן, הדרך אל בית המשפט צריכה להיסלל בצורה ברורה וזהירה.

רשלנות רפואית בלידה – מתי זה עשוי לקרות?

כאשר אנחנו מדברים על רשלנות רפואית בלידה, אנחנו מדברים בעצם על ניהול קלוקל של הלידה מצד הגורמים הרפואיים העוסקים במלאכה – האחיות והאחים, המיילדות והמיילדים, הרופאות והרופאים ועוד.

רשלנות רפואית בלידה עלולה להתרחש מהרגע שבו האישה מגיעה לבית החולים למחלקת היולדות, דרך רגעי הצירים הקשים, ועד רגע האמת שבו מתחילה הלידה בפועל.

רשלנות רפואית בלידה
רשלנות רפואית בלידה

רשלנות רפואית בלידה – כיצד היא באה לידי ביטוי בפועל?

הליך הלידה אולי נתפס בעיני אנשים רבים בתור הליך פשוט וטבעי יחסית, אולם הלכה למעשה הליך זה טומן בחובו לא מעט מורכבויות ושלבים. חשוב להבהיר כי רשלנות רפואית בלידה עלולה לתת את אותותיה בכל אחד ואחד משלבי הלידה.

רשלנות רפואית בלידה יכולה לבוא לידי ביטוי באחת, או יותר, מהדרכים אותן נמנה להלן:

  1. לא היה נוכח רופא בחדר הלידה – ברגע שלידה מסוימת צופה, בעקבות בדיקות מוקדמות, קשיים אשר עלולים לבוא לידי ביטוי בזמן הלידה, רופא בכיר אינו נמצא בחדר הלידה והלידה אכן מסתבכת ומובילה לכדי פגיעה בעובר או באישה היולדת – מדובר על רשלנות רפואית בלידה.
  2. לידה שלא נעשה בה שימוש מקצועי במגוון אמצעים וכלים – לידה היא מעמד שמצריך שימוש בלא מעט אמצעים וכלים שונים, בין אם לשם זירוז הלידה, בין אם לשם שיפור סיכויי ההצלחה של הלידה בפועל וכיוצא באלו. ברגע שנעשה שימוש באמצעי מסוים לתכלית שגויה, או שלא נעשה שימוש באמצעי רלוונטי בעת הצורך כלל – ייתכן כי מדובר על מקרה של רשלנות רפואית בלידה.
  3. ניתוח קיסרי או לידה טבעית – קיימות היום שתי דרכים עיקריות ללידה, והן לידה בניתוח קיסרי או לידה טבעית. ניתוח קיסרי הוא צורך שעולה בלא מעט מקרים, כאשר חלק מהם נובעים מתוך מצוקה שאיתה עתיד להתמודד התינוק. על מנת להקל עליו – נבחר הניתוח הקיסרי כשיטת הלידה. ברגע שלא הוחלט על ניתוח קיסרי אלא על לידה טבעית, דבר שאכן העמיד את התינוק בפני מצוקה וגרם לו לפגיעה, מדובר ברשלנות רפואית בלידה.

רשלנות רפואית בלידה – אחד מן המחדלים החמורים ביותר

כשחושבים על רשלנות רפואית בלידה, חושבים בעצם על הפגיעה הכי אישית שיכולה להיות, בנקודת התורפה הרגישה ביותר שיכולה להיות לאדם – הילד או הילדה שלו, שאך עתה נולדו.

למעשה, רשלנות רפואית בלידה מגדירה מחדש את כל מערכת האמון שקיימת בין האישה ההריונית לבין המערכת הרפואית שעטפה אותה בזמן הלידה, והדבר לא רק שעלול לגרום לפגיעות בלתי הפיכות ושינוי של אורח החיים התקין של האישה ושל עוברה, אלא גם להימנעות מכניסה להריונות נוספים.

מדובר כאן על אחד מסוגי הרשלנות הרופאית החמורים ביותר, וגם מערכת המשפט מתייחסת לעניין הזה בחומרה רבה.

מהן ההשלכות של רשלנות רפואית בלידה?

למעשה, ברגע שמתקיימת רשלנות רפואית בלידה, הדבר עלול להוביל לפגיעה באיברים האינטימיים של האישה היולדת, כמו גם לפגיעה נפשית חמורה בעקבות חווית הלידה הטראומטית שלה.

בכל הנוגע לרך הנולד, כמובן שגם כאן מדובר על השלכות רבות, כמו התמודדות עם שיתוק מוחין, עם בעיות שונות בריאות, מחלות רבות, מומים שונים ולצערנו גם מוות של התינוק או התינוקת.

כמובן שלכל אלו השלכות ישירות על אורח החיים שאותו האם וילדה יבצעו מאותו הרגע, הכולל נטילת תרופות שונות, טיפולים רפואיים, ביקורות, מעקבים ועוד. מדובר כאן על שינוי של 180 מעלות מחווית הלידה המצופה, ועל כן חשוב לפתוח בהליך משפטי בגינה.

רשלנות רפואית בלידה עשויה להוביל לעונשים חמורים ופיצויים גבוהים

כשאנחנו מדברים על החומרה שבה נתפשות עבירות של רשלנות רפואית בלידה, אנחנו מדברים על חומרה שבאה לידי ביטוי בעונשים של תשלומי פיצויים גבוהים במיוחד.

כל הליך משפטי של רשלנות רפואית בלידה מסתיים אמנם בגובה אחר של פיצויים, אך חשוב להבין שגובה הפיצויים נקבע בהתאם לחומרת הפגיעה באם ובבנה או בתה.

כמובן שאת חומרת הפגיעה ניתן להוכיח על ידי אין ספור ממצאים שונים, אולם הסוד הטמון בקבלת פיצויים גבוהים קשור גם בעורך דין רשלנות רפואית.

עורך דין רשלנות רפואית לסיוע במקרי רשלנות רפואית בלידה

עורך דין רשלנות רפואית הוא מי שצריך לעמוד לצידכם במסע הארוך מהרגע שבו חוויתם רשלנות רפואית בלידה, ועד הרגע שבו הפרוצדורה תסתיים בפיצויים הכספיים שתקבלו.

עורך דין רשלנות רפואית הוא איש המקצוע שמחזיק במיטב הכלים על מנת לסייע לכם לעבור את ההליך המשפטי בצורה כמה שיותר מהירה ויעילה, ולצאת עם הפיצויים המגיעים לכם. אז למה אסור לכם לוותר עליו?

אם נפגעתם מרשלנות רפואית בלידה – עורך דין רשלנות רפואית הוא בגדר חובה

בסופו של דבר, ההליך המשפטי עומד להיות לא פשוט הן מבחינה נפשית והן מבחינה פיזית. מדובר כאן על הליך שמתרחש בסמוך לחווית הלידה הטראומטית, דבר שמביא איתו לא מעט רגשות וכמובן גם קושי פיזי לחזור לשגרה מורכבת כל כך.

מעבר לכך, ברגע שעורך דין רשלנות רפואית מלווה אתכם, הוא יכול להוכיח את הטענות שלכם בצורה מקצועית וברורה, כך שבית המשפט לא יוכל להתעלם מהחוויה הנוראית שחוויתם, ולפצות אתכם בהתאם.

עורך דין רשלנות רפואית יודע בדיוק אילו מסמכים להציג בפני בית המשפט

ההליך המשפטי שיתרחש בבית המשפט עומד לגבות מכם לא מעט אנרגיות, אך על מנת לקצר תהליכים ולהצליח להוכיח את הטענות שלכם – תצטרכו להיערך עם לא מעט מסמכים שונים שיוכלו להעיד על רשלנות רפואית בלידה שלכם.

היות וקיימים לא מעט מסמכים שנאספו אצלכם לאורך תקופת ההריון בכלל ובזמן הלידה בפרט, חשוב לעשות סדר בדברים ולהבין אילו מהמסמכים אכן יכולים לשרת אתכם ואילו לא.

עורך דין רשלנות רפואית שמלווה אתכם לאורך הדרך, יודע באילו מסמכים לבחור, ואילו מסמכים נוספים כדאי להנפיק על מנת להוכיח את הטענות שלכם. בצורה הזו, ניתן יהיה להגיע לסיום ההליך המשפטי עם פיצויים גבוהים ביותר.

חשוב לדעת שעורך דין רשלנות רפואית ילווה גם את הצד השני בתביעה

הדבר האחרון שאתם רוצים לעשות הוא להתמודד באופן עצמאי אל מול הצד השני – הגורמים הרפואיים הנתבעים על ידכם, ולמה? פשוט מאוד – כי הם עומדים להצטייד בעורך דין רשלנות רפואית שממש לא מתכוון "לשחרר" לכם עשרות, מאות או מיליוני שקלים כל כך בקלות.

משום שההתמודדות אל מול עורך דין רשלנות רפואית שייצג את הצד השני היא מאוד לא פשוטה ולא אידיאלית, עורך דין רשלנות רפואית מטעמכם הוא מי שיוכל לעשות זאת בתבונה ובהצלחה – ולכן לא כדאי לוותר עליו.

על חשיבות הסיוע המשפטי בתביעות רשלנות רפואית בלידה

במידה ונפגעתם ממקרה של רשלנות רפואית בלידה, מומלץ לפנות בהקדם לעורך דין המתמחה בהגשת תביעות פיצויים בגין רשלנות רפואית בלידה, על מנת להעריך את סיכויי ההצלחה של התביעה מבעוד מועד. עורך דין רשלנות רפואית הוא הדרך לנהל הליך משפטי ענייני, יעיל ומקצועי, על מנת למצות את זכויותיכם במלואן.

  • רופא שאינו נוכח – במידה וצפוי קושי במהלך הלידה, ואין רופא מוסמך בחדר, דבר זה מסכן משמעותית את ההליך.
  • שימוש ואי שימוש מקצועי במגוון כלים – אי שימוש באמצעים, או שימוש לא נכון בהם זוהי רשלנות של הצוות הרפואי.
  • החלטה על סוג הלידה – בחירה שגויה בביצוע/אי ביצוע ניתוח קיסרי.
בלידה מעורבות שתי נפשות אשר נמצאות במצב פגיע נורא, האישה והתינוק. מבחינת האישה, ישנה סכנה כי כתוצאה מרשלנות רפואית תהיה פגיעה באיבריה, וכמו כן קיים חשש לפגישה נפשית בעקבות הלידה הטראומטית. מבחינת התינוק, ישנה סכנה למומים מסוגים שונים, בעיות בריאותיות, ואף למותו של הולד.
תביעה על רשלנות בזמן לידה ככל הנראה תיקח מכם כוחות נפשיים רבים, שלא לדבר על התשישות הפיזית אותה תחוו. במקרים מסוג זה, שימוש בעורך דין הוא דבר הנמצא בגדר חובה. על מנת לעבור את ההליך במינימום זמן, ובצורה המקצועית ביותר, מומלץ לא לעשות זאת לבד.
לאור העובדה שמדובר בנפשות חיות אשר נפגעו בעת הליך עדין ורגיש ביותר, בית המשפט מתייחס לתביעות הנוגעות לנושא זה בחומרה רבה. גובה העונש/הפיצוי הניתן על רשלנות רפואית בזמן לידה מושפע באופן ישיר הן מהמקרה הפרטי אותו חוויתם, והן מעורך הדין המייצג אתכם.
רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
רשלנות בטיפול בילודה לאחר לידה

רשלנות רפואית עלולה להתרחש בכל שלב מתהליך הלידה, החל ממעקב ההריון, דרך חדר הלידה והטיפול בילודה או הילוד לאחר מכן. כאשר ישנו חשש או חשד

איחור באבחון דמם אפידורלי

רשלנות רפואית בלידה עלולה להתרחש בכל אחד משלבי הלידה עצמה, כמו גם לפני או אחרי הלידה. פעולה רשלנית היא אותה פעולה אשר לא עומדת במבחן

רשלנות רפואית בלידת תאומים

לידה הינה תהליך טבעי, אשר מתרחש משחר הדורות, אולם הוא טומן בתוכו גם פחדים רבים מפני התהליך, השלכותיו וסיכוניו. למרות שמרבית הלידות מסתיימות בשמחה וידיים

איחור באבחון תסמונת סקיד

תסמונת סקיד, הנקראת גם תסמונת ילדי הבועה, הינה תסמונת גנטית, הניתנת לאבחון לאחר הלידה ובלבד שתהיה מודעות לכך. תקופת ההיריון הינה תקופה מרגשת אך גם

רשלנות רפואית – ניתוח קיסרי

לכל ניתוח שנעשה, ולו מעצם היותו הליך פולשני, נלווים סיכונים רבים וסיבוכים שעלולים להתרחש במהלכו. ניתוח קיסרי אינו שונה במובן זה, אך עם זאת רשלנות

רשלנות רפואית – כליאת כתפיים

תהליך הלידה הינו תהליך טבעי אשר מתרחש משחר האנושות. עם זאת, סיבוכים וסיכונים עלולים להתרחש בכל לידה, בין אם היא מתרחשת באופן טבעי בבית היולדת,

רשלנות רפואית – לידת פג

תקופת ההריון מלווה בחשש רב מהלא צפוי, לצד ציפיה ותקווה שהלידה תתרחש במועדה ותסתיים בתינוק בריא ושלם. רשלנות רפואית אשר מובילה ללידת פג חורגת מההסכמה

מה זה רשלנות רפואית בלידה

רשלנות רפואית בלידה היא מינוח המתייחס לטעות, כשל, ליקוי או מחדל מצד צוותי הרפואה האמונים על הסיוע ליולדת במסגרת לידת תינוקה. רשלנות רפואית בלידה עשויה

תביעת רשלנות רפואית בלידה

הלידה היא פרק זמן קריטי שבמסגרתו כל טעות מצד הצוות הרפואי האמון על סיוע ליולדת, עלולה להסתיים בפגיעה בלתי הפיכה בילוד ואף באמו. כאשר מתרחשת

עורך דין רשלנות רפואית בלידה

כשאישה נכנסת להיריון, אין דבר שהיא מצפה לו יותר מלידת תינוק בריא ושלם. כדי לאפשר זאת, עוברות נשים הרות אינספור טיפולים ושלל בדיקות שנערכות במהלך

רשלנות רפואית בעת כריתת רחם

אחד התרחישים הכואבים שנשים נאלצות לעבור בצער הוא כריתת רחם. מדובר בניתוח שגרתי למדי שנועד להטיב עם האישה הסובלת מבעיות מסוימות או כדי למנוע את

רשלנות רפואית בגין מות עובר בלידה

אין דבר מצער וקשה יותר ממות העובר בלידה. הציפייה וההתרגשות בתקופת ההריון מתחלפים בסופו של דבר באווירה קודרת וקשה מנשוא, שתלווה את ההורים ובעיקר את

דיכאון לאחר לידה בעקבות רשלנות רפואית

לידה היא אירוע חיים מרגש, מיוחד ובלתי נשכח. תקופת החיים הראשונה של התינוק מלווה בהסתגלות לשגרה חדשה ומורכבת וכרוכה בהתמודדויות שונות בתוך התא המשפחתי, לרבות

רשלנות רפואית בזריקת אפידורל

כל יולדת טרייה וותיקה מכירה היטב את זריקת האפידורל, או בשפה המקצועית הרשמית: זריקה אפידורלית. זהו חומר משכך כאבים חזק מאוד המוזרק ישירות לנקודה מדויקת

רשלנות רפואית – תשניק סב לידתי

תשניק סב לידתי (המכונה גם: אספיקציה) הוא סיבוך הנגרם לעובר במהלך הלידה או בסמוך לה, בעקבות הפרעה באספקת החמצן בהיותו עדיין ברחם. ההפרעה מקשה על

רשלנות רפואית כתוצאה מזירוז לידה

תשעה חודשים יכולים להיות תקופה ארוכה ומלאה בציפייה. ככל שהלידה עצמה מתקרבת, כך עולה מפלס ההתרגשות ואיתו גם החרדה. לעתים בעקבות נסיבות הריון או מצבים

רשלנות רפואית בלידה מוקדמת

לידה מוקדמת היא לידה שהתרחשה מסיבות שונות, לפני שחלפו 36-37 שבועות להריון (יש לציין שהשבוע המדויק משתנה על פי בית החולים שבו נמצאת היולדת ו/

רשלנות רפואית בלידת עכוז

לידת עכוז היא מצב שבו התינוק המצוי ברחם או בפתחה של תעלת הלידה, נמצא במנח לא תקין. במקום המצב הרגיל שבו הראש של התינוק היה

תסמונת ארב – רשלנות רפואית

תסמונת ארב או שיתוק על שם ארב (Erb’s palsy), מוגדרת כשיתוק לידה בעקבות טראומה שנחוותה במהלך הלידה. תסמונת זו מלווה במגבלה בשורשי העצבים בחוליות הצוואר

רשלנות רפואית עקב היפרדות שליה

היפרדות שליה נחשבת לסיבוך הריון המאפיין כאחוז מכלל ההריונות ובמהלכו מעטפת השליה נפרדת מהרחם ומובילה לדימומים. תופעה זו מוכרת לרוב בשליש האחרון להריון ועלולה להוביל