רשלנות רפואית

רשלנות רפואית בהריון | רשלנות רפואית בלידה

רשלנות רפואית הינה מחדל שמתבצע בידי גורמים במערכת הרפואית כנגד מטופלים שפנו לקבלת סיוע רפואי באבחון וטיפול בבעיה בריאותית שהם סובלים ממנה. רשלנות רפואית עלולה לחול בכל אחד משלבי האבחון והטיפול במחלות – בין אם במהלך הבדיקות שנועדו לסייע בגיבוש אבחנה, בשלב של התאמת סוג הטיפול לבעיה המאובחנת, או במועד מתן הטיפול עצמו.

במסגרת מדריך זה נסקור מקרים שונים של רשלנות רפואית, נדון במשמעות הדיוק בשלב האבחון של מחלות למניעתה של רשלנות רפואית במתן הטיפול עצמו, ובפתרונות אשר עומדים לרשות מטופלים שנפגעו מרשלנות רפואית בפנותם לגורמים מקצועיים מתחום הרפואה.

מה זו רשלנות רפואית וכיצד היא באה לכלל ביטוי?

רשלנות רפואית היא מחדל שעלול להתרחש בשלבי האבחון או מתן הטיפול במחלות וליקויים רפואיים מסוגים שונים. רשלנות רפואית עשויה לבוא לכלל ביטוי בתור כשל באבחון מחלה, כשלים בריפוי מחלה ברת ריפוי, ואף במניעת הישנותן של מחלות, לאחר שהמטופל נרפא מן לכאורה.

משמעות הדיוק באבחון מחלות למניעת רשלנות רפואית במתן הטיפול

רשלנות רפואית עלולה להתרחש בבחירת הטיפול או בבחירת טיפול לקוי למחלה הספציפית. מכיוון שמחלות מסוימות כדוגמת מחלות סרטניות דורשות הכשרה ולימוד באופן תמידי, משום שהידע עליהן מתפתח כל הזמן ומבוסס מחקרים ותגליות חדשות, על הרופאים המטפלים להיות מעודכנים בטיפולים העדכניים והעכשוויים ביותר.

לפיכך, כשלא נבחר הטיפול המתאים או לא מנוסה טיפול שיכול היה לשפר באופן ניכר את סיכויי ההישרדות של המטופל, עשוי הדבר להיחשב כמקרה של רשלנות רפואית מצד גורמי הרפואה המטפלים. ההנחה הינה שרופא שמתהדר במומחיות בתחום ספציפי, חייב להיות בקיא בתחומו ולהכיר את אפשרויות הטיפול הטובות והיעליות ביותר, לרבות הדרכים להתאים את הטיפול הנכון לכל מטופל, באופן ששפר את סיכויי הריפוי שלו.

רשלנות רפואית
רשלנות רפואית

סוגים של רשלנות רפואית

רשלנות רפואית עלולה להתרחש, בנוסף לאבחון או לאי האבחון של המחלה, גם בזמן הטיפול או אי הטיפול בה. הטעויות עלולות להיות משני סוגים, האחד טעות טכנית או אחרת בטיפול כפי שנעשה הלכה למעשה, והטעות השנייה תעסוק בבחירת הטיפול הרצוי.

הטיפול הטכני בחולה, נעשה על פי רוב על ידי אחד מאנשי צוות הרפואה העובד בבית החולים, אשר בדרך כלל יהיה אח או אחות. על איש הצוות לדאוג שהחולה יקבל את הטיפול המתאים לו, על ידי אימות שמו והתרופה המתקבלת, ולא  להחליף בין טיפולים של חולים שונים.

כמו כן, עליו לבדוק כי המכונות או התרופות בהם נעשה שימוש הינן תקינות, מוכנות לטיפול ונמצאות בתוקף. טעות ורשלנות רפואית בכל אחד מתהליכים הללו עלולה לחשוף את איש הצוות או בית החולים לתביעה אזרחית.

רשלנות רפואית בבדיקות ופענוח

יתר על כן, רשלנות רפואית עלולה להתרחש בעת פענוח לקוי, שגוי או מוטעה של בדיקות רפואיות (פולשניות ואחרות), או בפענוח מאוחר שהוביל לאיחור באבחון. במקרה זה חוות הדעת שתינתן מטעם מומחה בתחום, עשויה להתבסס על כך שהמפענח היה צריך להיות בעל ידע מקצועי, מומחיות בתחומו ולפעול על פי סטנדרטים ידועים.

על מורכבותן של תביעות רשלנות רפואית

תביעות נזיקין המוגשות בגין רשלנות רפואית, כרוכות לרוב בטיפול משפטי סבוך יחסית.
למעשה, ברבים מן המקרים, בית המשפט אינו יכול להכריע בתיקי רשלנות רפואית מבלי שתוצג לו חוות דעת מקצועית מטעמם של מומחים בתחום הרפואה הרלוונטית למקרה התביעה. מדובר לרוב ברופאים מומחים שיוכלו להכריע על סמך הניסיון המקצועי שלהם, האם אכן חלה התרשלות מצד הגורמים הרפואיים שטיפלו בתובע.

אבחון וטיפול במחלות מסוגים שונים מחייב רמת מומחיות משתנה מצד הרופאים, אך המשותף לכל תחומי הרפואה הוא כי העיסוק בהם משמעו כי הרופאים מצופים להיות מעודכנים בחידושים בתחומם, להפגין הקשבה כלפי מטופליהם והסימפטומים שהם מציגים, ולפעול בצורה המקצועית והזהירה ביותר שניתן במסגרת האבחון והטיפול במחלות וליקויים שונים.

לאילו סוגיות נדרשים בתי המשפט בישראל בטיפול בתביעות רשלנות רפואית?

הסוגיות אותן נדרש בית המשפט להביא בחשבון בבואו לפסוק בתביעת רשלנות רפואית, הן: האם הנזקים שנגרמו למטופל בתיק, נבעו באופן ישיר מרשלנות מצד גורמי הרפואה שטיפלו בו (או נמנעו ממתן טיפול הולם), והאם אפשרי לזהות את קיומו של קשר סיבתי מוכח בין שני הנושאים הללו. לשם כך נחוצה חוות דעת רשלנות רפואית מצד מומחה בתחום המדובר.

כיצד קובע בית המשפט כמה פיצויים ישולמו לנפגעי רשלנות רפואית?

במסגרת תביעת רשלנות רפואית מתבצעת הערכה של הנזק שנגרם למטופל שנפגע לכאורה בעקבות מקרה הרשלנות הרפואית המדווח – גם מבחינה טיפולית וגם מבחינה כלכלית.

מדובר בין היתר על הערכה של הפסדיו הכלכליים של המטופל מבחינת ימי עבודה אבודים, פגיעה בהכנסות, פגיעה במוניטין מקצועי, הזדמנויות תעסוקתיות ועסקיות, הקטנת כושר ההשתכרות הפוטנציאלי של הנפגע, ואף ירידה בתוחלת החיים.

על סמך הערכת הפגיעות הללו, מתבצע אומדן של הנזק הכספי הכולל שנגרם למטופל לרבות עוגמת נפש, ולפי אלו פוסק בית המשפט את היקף הפיצויים שהנתבע ידרש לשלם לתובע.

על החשיבות של חוות דעת של מומחים בתביעות רשלנות רפואית

אי אפשר להפריז בחשיבות חוות הדעת בנושאים של רשלנות רפואית להצלחת תביעות נזיקין בתחום זה. אין עוררין על כך שפעמים רבות, חוות דעת כזו עלולה לייקר את ההליך המשפטי כולו, אך באותה העת, חוות דעת מקצועית ממומחה עשויה גם להשיג נצחון ללקוח ולהוביל לפסיקה לטובתו.

מכיוון שבית המשפט לא יכול לפסוק בתיקי רשלנות רפואית, אשר מצריכים מידה של מקצועיות ומומחיות, הוא חייב להסתמך על חוות דעת של רופאים מומחים בתחום הרלוונטי. גם עורך דין המתמחה בתיקי רשלנות רפואית נוהג במקרים רבים להעריך את סיכויי ההצלחה בתיק על ידי בדיקתו מראש מול רופא מומחה.

אילו רכיבים חייבת חוות דעת של מומחה לרשלנות רפואית לכלול?

חוות דעת של מומחים בתביעות רשלנות רפואית, נדרשת לכלול חמישה רכיבים מרכזיים שהינם:

  • פירוט המקרה והשתלשלות האירועים כפי שהתרחשו במקרה הנתון.
  • דוגמאות של מקרים אחרים שבהם נלקחו בחשבון שיקולים אחרים, כדי להוכיח שהרופא הסביר לא היה מתנהג כפי שהתנהג הרופא במקרה האמור.
  • הוכחות ודוגמאות לידע ולסטנדרטים הקיימים בתחום, המחייבים את הרופאים ואנשי הצוות לפעול לפיהם.
  • הוכחת קשר סיבתי מובהק בין הנזק שנגרם למטופל לבין הפעולה הרשלנית מצד הרופא / איש מקצוע אחר מתחום הרפואה שנתן שירות למטופל.
  • פירוט בדבר הטיפול הנדרש לריפוי או לשיקום של המטופל עקב הנזק שספג, אשר נחוץ לטובת הערכת שיעור הפיצויים שיפסוק בית המשפט לטובת התובע בתביעת הרשלנות.

באילו דרישות סף צריכה לעמוד חוות דעת מקצועית בתביעת רשלנות רפואית?

חוות דעת מקצועית בתביעת רשלנות רפואית חייבת להיות בראש ובראשונה אובייקטיבית. אסור שיתקיים קשר כלשהו בין המומחה שמספק חוות דעת בתביעה ובין התובע או הנתבע בתיק.

עם זאת, חרף העובדה שחוות הדעת הרפואית, הן מצד התובע והן מצד הנתבעים נדרשת להיות אובייקטיבית ונטולת פניות, היא בהחלט עשויה להתבסס על הוכחות ודוגמאות הנשענים על מקרים רלוונטיים הלקוחים מתביעות נזיקין דומות. כך שהלכה למעשה, כל אחד מהצדדים עשוי לשטוח את טענותיו דרך מומחה משלו, אשר יציג ראיות שיתמכו בגרסתו הוא לאירועים שסביבם נסובה תביעת הרשלנות.

כמה עולה חוות דעת של מומחה בתביעת רשלנות רפואית?

על פי חוות דעת של מומחה בתביעת רשלנות רפואית, ושאר גורמים הנלקחים בחשבון, בית המשפט יחליט אם לפסוק תשלום פיצויים לנפגע הרשלנות, אשר יכולים להאמיר עד סכומים גבוהים מאוד.

לכן גם אם נראה שעלות חוות דעת מומחה היא יחסית גבוהה, מדובר לרוב בשקעה מוצדקת ומשתלמת שנוטה להחזיר את עצמה וניתן לכסותה מתוך תשלומי הפיצויים. יחד עם זאת, ראוי לציין שלפני שמגישים תביעת פיצויים בגין רשלנות רפואית, מומלץ להקדים ולפנות להתייעצות עם עורך דין מנוסה לשם הערכת סיכויי ההצלחה בתביעה.

על רשלנות רפואית במחלות סרטניות

רשלנות רפואית בסרטן ומחלות אונקולוגיות מתרחשת פעמים רבות בזמן האבחון, או אי האבחון של המחלה. איחור באבחון במחלות אונקולוגיות הוא מהותי לעצם הריפוי, מכיוון שככל שהאבחון יהיה מוקדם מספיק כך הטיפול יהיה אפקטיבי יותר.

במחלות אונקולוגיות, הצגת חוות דעת אשר תוכיח כי קיים קשר ישיר בין האיחור באבחון לבין חומרת המחלה, הינו קשה ומסובכת יותר, מכיוון שישנן מחלות אונקולוגיות רבות אשר הדיאגנוזה שלהן קשה ומורכבת מאוד, גם כאשר האבחון נעשה במועד מוקדם יחסית.

יחד עם זאת, חוות הדעת הרפואית עשויה להתמקד בכך שעל סמך תסמינים קליניים שהראה החולה, או על סמך בדיקות שנשלח, היה צריך הרופא הראשוני לבדוק ולחקור סיכון למחלה סרטנית.

כיום, תביעות שכיחות במחלות סרטניות מתמקדות באבחון של מחלות אונקולוגיות לאור בדיקות גנטיות, כך שחוות הדעת בנושא הרשלנות עשויה להסתמך על הטענה שאדם אשר נמצא בקבוצת סיכון גנטית, לא נשלח במועד הנכון לכלל הבדיקות אשר יכלו לסייע באבחון מוקדם של המחלה שממנה הוא סובל.

על רשלנות רפואית במחלות עמוד שדרה וליקויים נוירולוגיים

רשלנות רפואית במחלות נוירולוגיות של עמוד השדרה עלולה להוביל לנכות ואף לשיתוק. בין אם הרשלנות מתרחשת בעת האבחון, ובין אם היא מתרחשת בעת או לאחר ניתוח, היא עלולה להיות בעלת השלכות משמעותיות על המטופל, שיפגעו באיכות חייו ויהפכו אותו סיעודי.

פעמים רבות בסוג ליקויים זה, עצם האבחון המוקדם עשוי למנוע את השיתוק או הנכות, ועל כן מצופה הרופא המומחה בתחום להתעדכן ולהיות זהיר ביותר בעת עריכת הבדיקות, ובעת ההקשבה לתסמינים שמתאר המטופל הספציפי.

על רשלנות רפואית במחלות קרדיולוגיות

תביעות רשלנות נפוצות למדי הנוגעות למחלות לב וכלי דם, עלולות להתרחש במצבים בהם לא אובחן התקף לב במועד, או כשחולה לב לא זכה לקבל טיפול מהיר ומדויק דיה למצבו.

למרבה הצער, מקרים של אי אבחון או אבחון מאוחר של התקף לב עלולים לקרות גם כאשר אדם נמצא בקבוצת סיכון או מציג מספר תופעות קליניות, אשר היו אמורות להדליק נורות אדומות, אך עדיין לא נחשד כחולה שלוקה בהתקף לב.

רשלנות כזו יכולה להתרחש גם במעבדות הבדיקות על ידי המפענחים ועובדי המעבדות או על ידי רופאים אשר מאבחנים מחלה אחרת במקום התקף הלב אותו עובר החולה. פעמים רבות, נשים המציגות תסמינים קליניים קצת שונים, עלולות ליפול קורבן לרשלנות רפואית.

התביעה ברשלנות רפואית במחלות לבביות, תנסה לטעון שהרופא הסביר, אשר הינו מומחה בתחומו ובעל ידע מקצועי נרחב בקרדיולוגיה, לא היה פועל באופן בו פעל הרופא שטיפל במקרה הנתון. מבחן זה ידוע בתור "מבחן הרופא הסביר", והוא אומדן שבית המשפט נוהג לבחון לפיו האם אירעה במקרה הנדון רשלנות רפואית.

רשלנות רפואית באבחון או טיפול במחלות זיהומיות

רשלנות רפואית באבחון או טיפול במחלות זיהומיות עלולה להתבטא בדרכי הטיפול הנבחרות בזיהומים שונים, כמו בבחירת האנטיביוטיקה הנכונה. יחד עם זאת, רשלנות רפואית במחלות זיהומיות עלולה גם להתבטא באבחון שגוי של הזיהום או אבחון מאוחר, שעלול היה לגרום לנזק חמור יותר למטופל.

חשוב לזכור כי מחלות זיהומיות מסוגים שונים עשויות גם להתרחש במהלך תקופת האשפוז בבית החולים, במגוון זיהומים, שרבים מהם הינם עמידים לאנטיביוטיקה.

תופעה זו של הידבקות במחלות זיהומיות בבית החולים, הינה תופעה ידועה ושכיחה, אולם יש לדאוג כי הטיפול יעשה בעזרת כלים מחוטאים, בשטיפת ידיים בחיטוי בין טיפול אחד למשנהו, בניקיון שוטף ועוד.

במקרים של מחלות זיהומיות, הן בבית החולים והן מחוץ לו, עורך דין דיני רשלנות רפואית יידרש להוכיח, באופן משכנע ביותר, את עובדת הקשר בין הטיפול במחלות הזיהומיות ובין הנזקים שנגרמו, ועלולים להתבטא בימי אשפוז ארוכים וכשלי מערכת ספציפיים.

על רשלנות רפואית באבחון מחלות ילדים והדרך למנוע אותה

כשרופא ניגש לבצע אבחון של מחלה מול מטופל, חשוב שיזהה האם המטופל הוא ילד או אדם בוגר. לילדים, לצורך העניין קשה מטבע הדברים להסביר באופן קוהרנטי מהם התסמינים שמהם הם סובלים. במקרים מסוימים, הילד אינו מוצא את המילים לתאר את סבלו כלל. על כן חשוב שהרופא המטפל יצטיין בקשב וברגישות כלפי מטופליו – ובפרט כשעסקינן במטופלים צעירים מאוד.

בהתאם לאמור לעיל, האבחנה אינה יכולה להישען על דיווחיו של המטופל בלבד, והרופא מחויב מתוקף תפקידו גם להפנות את מטופליו לביצוע בדיקות רלוונטיות כדי לאבחן את מצבם באופן מדויק ומקצועי. עם הבדיקות שעשויות לסייע באבחון מחלות בילדים, ניתן למנות בדיקות דם, בדיקת שתן, בדיקות דימות מסוגים שונים וכדומה.

איך אדע אם נפגעתי מרשלנות רפואית?

את הסוגיה אם אירעה רשלנות רפואית במקרה מסוים, יש לבחון לנוכח "מבחן הרופא הסביר". זהו אומדן שמטרתו לבדוק האם איש המקצוע הרפואי שטיפל במטופל פעל באופן מקצועי, על פי הסטנדרטים המקובלים בתחומו ופרוטוקולי האבחון והטיפול הנדרשים במצבו של המטופל.

הרופא הסביר מחויב לגלות הקשבה לתלונותיהם של מטופליו, ולעשות שימוש בידע הרפואי המצוי ברשותו כדי למצוא להן הסבר סביר, במידת האפשר. ככל שיוכח שהרופא האמור לא פעל באופן המצופה ממנו בנסיבות המקרה, ויוצג קשר סיבתי  בין ההחמרה במצבו הבריאותי של המטופל לבין מחדליו של הרופא – קיים סיכוי גדול לכך שבית המשפט יפסוק תשלום פיצויים לטובת המטופל התובע.

הפתרונות העומדים לרשות מטופלים שנפגעו מרשלנות רפואית

במקרים בהם מתרחשת רשלנות רפואית באבחון או טיפול בליקוי בריאותי כלשהו, הנפגע רשאי לפנות להתייעצות עם עורך דין שמתמחה בייצוג נפגעי רשלנות רפואית, כדי לבדוק את הכדאיות של הגשת תביעת פיצויים על רשלנות רפואית.

במקרים רבים, קשה למדי להבין באופן עצמאי כי הנזק שנגרם למטופל במסגרת טיפול רפואי שניתן לו נבע בפועל מרשלנות של צוותי הרפואה שטיפלו בו, ומכאן חשיבותו הרבה של ניסיון בתחום.

כיצד מסייע עורך דין בהגשת תביעת נזיקין בגין רשלנות רפואית?

להליך התביעה בגין רשלנות רפואית באבחון או טיפול במחלה, נלווים צעדים מקדימים רבים, אשר כוללים בין היתר, את חקר פרטיו של המקרה הספציפי. במסגרת זו, מתבצע ריכוז של כל החומר הרפואי, ובקשה של חוות דעת רפואיות ממומחים רפואיים שונים המתמחים בטיפול במחלה המדוברת.

גם במסגרת המשפט עצמו, עשויות להידרש חוות דעת שונות של מומחים בתחום, וליווי רפואי מטעמם של אנשי מקצוע בעלי שם, על מנת להבטיח כי שלב ההוכחות ינוהל באופן היעיל ביותר ויסייע במיצוי זכויותיו של המטופל. חשוב לציין בהקשר זה שרוב התביעות בתחום, נוטות להסתיים בהליך גישור או קבלת פיצויים, בהסכמה המלאה של שני הצדדים בתביעה.

תביעת רשלנות רפואית – הוצאה שברוב המקרים מחזירה את עצמה

הצדקת הצד הנפגע במשפטי רשלנות רפואית עשויה לזכות את התובע בפיצויים משמעותיים, שיכסו גם את הוצאות המשפט, לרבות חוות הדעת המקצועית, וגם את המשך חייו והטיפול הרפואי לו הוא נזקק עקב הנזק שנגרם לו.

כאשר נפגע רשלנות רפואית דואג לפנות להתייעצות מקדימה עם עורך דין המתמחה בתביעות רשלנות רפואית, ניתן לבצע הערכת מצב מוקדמת כדי להעריך את סיכויי ההצלחה בתיק. מכאן החשיבות הרבה של פניה לייעוץ משפטי מקצועי מבעוד מועד.

רשלנות רפואית יכולה לבוא לידי ביטוי מצד צוות רפואי. כלומר, על ידי רופא, אחות וכו'. הרשלנות יכולה להתרחש בבית חולים ציבורי, בקופת החולים וגם במקומות שבהם ניתנים שירותי רפואה פרטיים. רשלנות רפואית הינה מחדל שעשוי להתרחש בשלב שבו מי מהצוות הרפואי מאבחן באופן לקוי מחלה מסוימת או שיש טעות באופן הטיפול שמוצע למטופל.
רשלנות רפואית יכולה לבוא לידי ביטוי למשל באבחון שגוי של מחלה. ישנם מקרים רבים בהם מטופלים מאובחנים כחולים למשל, בסרטן. המטופלים הללו עוברים טיפולים כימותרפיים קשים מאוד ולעיתים, בסופו של דבר, מתגלה כי בתחילת התהליך הם היו בריאים לחלוטין והטיפולים שעברו היו לחינם.
תביעות בתחום של רשלנות רפואית לוקחות בדרך כלל זמן רב. מדובר ברוב המקרים בטיפול משפטי ארוך. הסיבה לכך היא שבמקרים רבים, בית המשפט מתקשה להכריע האם מדובר במקרה של רשלנות רפואית, מכיוון שלא תמיד מוצגת בפניו חוות דעת מקצועית מטעם מומחים בתחום הרלוונטי לתביעה.
במהלך התביעות שעוסקות ברשלנות רפואית מתבצעת הערכה של הנזק שנגרם למטופל. בעת הערכה זו, נבדק גם הנזק מבחינה כלכלית וגם מבחינה נפשית, כאשר יש דגש על גובה הפגיעה בהכנסה של המטופל בעקבות הרשלנות הרפואית ונבחן האם ישנה ירידה בתוחלת החיים בעקבות כך.
רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
מהי רשלנות רפואית?

במדינת ישראל מוטלות על כל בעל מקצוע מספר חובות בעת שהוא עוסק במלאכתו. חובות אלה מכתיבות כי עליו לפעול בצורה הגיונית, שקולה וזהירה, וכן שעליו

רשלנות רפואית אצל רופא עור

רפואת העור היא רפואה השמה דגש על חלק גדול ומרכזי בגוף של כל אחד מאיתנו – העור. בגלל שמרבית העור חשוף כל הזמן לאוויר הפתוח

רשלנות רפואית והתיישנות

רשלנות רפואית מהווה טרגדיה גדולה עבור הרבה מאוד אנשים. אנשים סומכים על הרופאים שלהם ולוקחים את ההוראות שלהם כאקסיומה ברוב המקרים. חשוב מאוד, עבור כל

רשלנות רפואית מעקב

פגיעות פיזיות וכאבים כרוניים הם אינם עניין רגעי. יש הרבה מאוד אלמנטים רפואיים ותהליכים אשר מתחוללים למשך שנים ארוכות. לכל פגיעה יש השפעה כזו או

רשלנות רפואית בצילום רנטגן

מעטים הם האנשים שלא עברו צילום רנטגן אחד בחייהם. אנשים אשר נפצעים בצורה כזו או אחרת, צריכים לעבור צילום רנטגן כדי שניתן יהיה לבחון את

רשלנות רפואית שגרמה למוות

הצורך של אנשים ברופאים הוא כדי להרגיש טוב יותר, כאשר מטרת העל, כמובן, היא להישאר בחיים. אנשים בכל מיני מצבים מגיעים לקבלת טיפול רפואי, ובחלק

רשלנות רפואית אנדוקרינולוג

רשלנות רפואית עלולה להתרחש בקרב מומחים ורופאים שונים, לרבות אנדוקרינולוגים. פעולה רשלנית, בשונה מטעות רופא אשר לרוע המזל עלולה להתרחש, היא פעולה אשר נעשתה בה

רשלנות רפואית בברית מילה

מעטים הדברים המרגשים בחיים כמו הולדת ילד ובואו אל העולם. הילד שיוצא אל אוויר העולם אחרי 9 חודשים ארוכים, ולפעמים גם אחרי חודשים ארוכים ושנים

מימוש זכויות רפואיות

אנשים רבים נולדים אל העולם כשהמצב הבריאותי שלהם הוא תקין במאת האחוזים, והם מתחילים את החיים מנקודת פתיחה בריאה ושלמה. לעומת אותם אנשים, אנשים אחרים

רשלנות רפואית בטיפול

מדינת ישראל מחזיקה מערכי בריאות ורפואה עשירים במיוחד, ואין ספק שהתחומים האלו בארץ הם הרבה יותר ענפים ומתקדמים מאשר איך שהם במדינות אחרות. המדינה עושה

רשלנות רפואית בצבא

הצבא נדרש לספק לחייליו טיפול רפואי איכותי, ובהתאם לכך – כל הוראות החוק והכללים שחלים על אנשי מקצוע מתחום הבריאות, בכל הנוגע למקרי רשלנות רפואית,

רשלנות רפואית בטיפול שיניים

רשלנות רפואית בטיפול שיניים עלולה לקרות כאשר מטופל נפגע מטיפולי שיניים כושלים, מאי אבחון של בעיות דנטליות ואוראליות במועד, אבחון שגוי של בעיות שיניים, מחדלים

תביעת רשלנות רפואית

בשנים האחרונות, ישראלים רבים מגלים כי פגיעות שונות שהם חוו במסגרת טיפול רפואי שניתן להם, עשויות לשמש כעילה להגשת תביעת רשלנות רפואית. בין אם מדובר

רשלנות רפואית וקשר השתיקה של הרופאים

מקצוע הרפואה הוא אחד המקצועות הקשים והמורכבים ביותר שאדם יכול לבחור לעצמו. יש המון אחריות, ידע וניסיון שצריך לצבור, פרוטוקולים שצריך לעמוד בהם, ושעות עבודה

רשלנות רפואית קוסמטיקאית

המאמצים שאנשים עושים כדי לשפר את המראה החיצוני שלהם כיום, הם גדולים מאוד. המשפט המפורסם אומר שכדי להיות יפה, צריך לסבול, כאשר אין כל ספק

רשלנות רפואית במתן תרופות

טווח הטעות של רופאים הוא אינו גדול כמו טווח הטעות של העוסקים במלאכות אחרות. כאשר אנשים עושים טעויות בעבודה שלהם, זה גורר אי נוחות או

רשלנות רפואית בטיפול נפשי

רשלנות רפואית בטיפול נפשי עלולה לגרום נזקים רבים למטופל, בנוסף לנזקים שכבר נגרמו לו מהבעיה המקורית אשר בגינה פנה לטיפול. תביעות העוסקות ברשלנות רפואית הינן

רשלנות רפואית הפלות

רשלנות רפואית הפלות עלולה להתרחש בשני מצבים עיקריים: כאשר ישנו חשש או חשד לרשלנות רפואית בעת ביצוע הגרידה או ההפלה, או כאשר פעולה רשלנית אחרת

רשלנות רפואית בבדיקת אולטרסאונד

בכל פעולה, פולשנית ושאינה פולשנית או בדיקה הנעשית בבית החולים או במרכז רפואי, קיימות סכנות וסיבוכים שונים. הסיבוכים עלולים לנבוע מהפעלה שגויה של המכשיר או

רשלנות רפואית ורעלת הריון

רשלנות רפואית ברעלת הריון, עלולה להתבטא באבחון שגוי, בעיכוב באבחון, או בטיפול לא מותאם למצב. בכל אחד מהמקרים הללו, הנזק הישיר עלול להיות חמור ומשמעותי,

רשלנות רפואית ברפואה פסיכיאטרית

ברפואה הפסיכיאטרית או ברפואת הנפש עלולים להתרחש מצבים בהם נעשית רשלנות רפואית בעת האבחון, בעיכוב באבחון הנכון, עיכוב בטיפול או בהחלטה על טיפול לא נכון.

רשלנות בטיפול בילודה לאחר לידה

רשלנות רפואית עלולה להתרחש בכל שלב מתהליך הלידה, החל ממעקב ההריון, דרך חדר הלידה והטיפול בילודה או הילוד לאחר מכן. כאשר ישנו חשש או חשד

איחור באבחון דמם אפידורלי

רשלנות רפואית בלידה עלולה להתרחש בכל אחד משלבי הלידה עצמה, כמו גם לפני או אחרי הלידה. פעולה רשלנית היא אותה פעולה אשר לא עומדת במבחן

רשלנות רפואית בלידת תאומים

לידה הינה תהליך טבעי, אשר מתרחש משחר הדורות, אולם הוא טומן בתוכו גם פחדים רבים מפני התהליך, השלכותיו וסיכוניו. למרות שמרבית הלידות מסתיימות בשמחה וידיים

איחור באבחון תסמונת סקיד

תסמונת סקיד, הנקראת גם תסמונת ילדי הבועה, הינה תסמונת גנטית, הניתנת לאבחון לאחר הלידה ובלבד שתהיה מודעות לכך. תקופת ההיריון הינה תקופה מרגשת אך גם

רשלנות רפואית – ניתוח קיסרי

לכל ניתוח שנעשה, ולו מעצם היותו הליך פולשני, נלווים סיכונים רבים וסיבוכים שעלולים להתרחש במהלכו. ניתוח קיסרי אינו שונה במובן זה, אך עם זאת רשלנות

רשלנות רפואית – כליאת כתפיים

תהליך הלידה הינו תהליך טבעי אשר מתרחש משחר האנושות. עם זאת, סיבוכים וסיכונים עלולים להתרחש בכל לידה, בין אם היא מתרחשת באופן טבעי בבית היולדת,

רשלנות רפואית – לידת פג

תקופת ההריון מלווה בחשש רב מהלא צפוי, לצד ציפיה ותקווה שהלידה תתרחש במועדה ותסתיים בתינוק בריא ושלם. רשלנות רפואית אשר מובילה ללידת פג חורגת מההסכמה

מה זה רשלנות רפואית בלידה

רשלנות רפואית בלידה היא מינוח המתייחס לטעות, כשל, ליקוי או מחדל מצד צוותי הרפואה האמונים על הסיוע ליולדת במסגרת לידת תינוקה. רשלנות רפואית בלידה עשויה

תביעת רשלנות רפואית בלידה

הלידה היא פרק זמן קריטי שבמסגרתו כל טעות מצד הצוות הרפואי האמון על סיוע ליולדת, עלולה להסתיים בפגיעה בלתי הפיכה בילוד ואף באמו. כאשר מתרחשת

עורך דין רשלנות רפואית בלידה

כשאישה נכנסת להיריון, אין דבר שהיא מצפה לו יותר מלידת תינוק בריא ושלם. כדי לאפשר זאת, עוברות נשים הרות אינספור טיפולים ושלל בדיקות שנערכות במהלך

רשלנות רפואית – פטירת ילוד

פטירת ילוד כתוצאה מרשלנות רפואית הינו נזק משמעותי אשר עלול להסב להורים חיים של סבל וכאב. ההורים אשר ציפו לחזור מבית החולים בידיים מלאות, עלולים

מות יולדת ותינוקה

תהליך ההריון והלידה הינו פרק משמח ומרגש בחיים, אולם כאשר הוא מסתיים במות יולדת ותינוקה הוא מסב סבל ונזק משמעותי לכל הנוגעים בדבר. כאשר מקרה

מות ילודה כתוצאה מרשלנות

נזקים של רשלנות רפואית תמיד יגררו סבל וכאב, אולם מות ילודה כתוצאה מרשלנות הינה כואבת באופן משמעותי אף יותר, ולו רק בגלל העובדה כי פוטנציאל

תביעה בגין מוות תוך רחמי של עובר

מוות עובר, בכל שלבי ההריון, בין אם ההריון היה בשלבים מתקדמים ובין אם היה בשלביו ההתחלתיים, הינו קשה מאוד להורים, אשר ציפו לתוצאה אחרת. תביעה

רשלנות רפואית – צ'יפ גנטי

כיום ישנה מודעות הולכת וגוברת לבדיקות המגוונות אשר צריכות להתבצע בשלבי ההריון, כדי להבטיח ולוודא כי התינוק שיוולד לא יישא תסמונות גנטיות שונות. על ההורים

רשלנות רפואית – הולדה בעוולה

הולדה בעוולה הינו מושג משפטי אשר מגדיר לידת תינוק עם מומים מולדים משמעותיים או תסמונת גנטית. תביעת רשלנות רפואית בגין הולדה בעוולה עוסקת בכך שמומים

רשלנות רפואית – מצוקה עוברית

לידה הינו תהליך טבעי המתרחש משחר האנושות. במקביל להתרגשות לקראת בואו של התינוק החדש למשפחה, עלולה הלידה לעורר תחושות של פחד אצל האם העתידית. למרות

רשלנות רפואית – מות פג

הנזקים הנגרמים בעקבות רשלנות רפואית תמיד מסבים עוגמת נפש וצער עמוק, אולם כאשר מדובר על מות פג, הצער הינו משמעותי אף יותר. לידת פג מוגדרת

תביעת רשלנות רפואית בהריון

תביעת רשלנות רפואית בהריון היא הליך משפטי שנהוג לפתוח בו כאשר אישה נפגעת ממחדל רפואי במהלך הריונה. הכוונה במקרה זה היא לכשל בביצוע אבחון ו

עורך דין רשלנות רפואית בהריון

רשלנות רפואית בהריון, למרבה הצער, היא לא עניין חריג בנוף המקומי. מדובר בשם כולל למגוון סוגים של מחדלים רפואיים העלולים להוביל לפגיעה חמורה בעובר שאישה

מה באמת כדאי לדעת על רשלנות רפואית?

נתקלתם במקרה של רשלנות רפואית ואינכם בטוחים מה לעשות? לפניכם מידע בנוגע לרשלנות רפואית; מהי רשלנות רפואית, מה עושים במקרה של רשלנות רפואית ועוד.  

רשלנות רפואית בעת כריתת רחם

אחד התרחישים הכואבים שנשים נאלצות לעבור בצער הוא כריתת רחם. מדובר בניתוח שגרתי למדי שנועד להטיב עם האישה הסובלת מבעיות מסוימות או כדי למנוע את

רשלנות רפואית בבדיקת מי שפיר

רשלנות רפואית בבדיקת מי שפיר חולשת על מספר סוגי מחדלים אפשריים, החל מביצוע בדיקה רשלני ומסוכן וכלה בהימנעות הרופא מלשלוח את ההרה לבדיקה למרות שמצבה

רשלנות רפואית בגין מות עובר בלידה

אין דבר מצער וקשה יותר ממות העובר בלידה. הציפייה וההתרגשות בתקופת ההריון מתחלפים בסופו של דבר באווירה קודרת וקשה מנשוא, שתלווה את ההורים ובעיקר את

רשלנות רפואית תסמונת אשרמן

תסמונת אשרמן ("הידבקות תוך רחמית") היא תופעה שבה נותרות רקמות צלקתיות בחלל הרחם בעקבות גרידה שבוצעה. רקמות אלה גורמות להידבקות הדפנות, עד כדי מצב של

רשלנות רפואית – טיפת חלב

לאחר הלידה, מופנים התינוק והוריו לאחד ממרכזי טיפת חלב המשמשים כשירות רפואה מניעתית בשנתיים הראשונות לחייו של הילד. המוקדים שמופעלים מטעם משרד הבריאות, הרשויות המקומיות

דיכאון לאחר לידה בעקבות רשלנות רפואית

לידה היא אירוע חיים מרגש, מיוחד ובלתי נשכח. תקופת החיים הראשונה של התינוק מלווה בהסתגלות לשגרה חדשה ומורכבת וכרוכה בהתמודדויות שונות בתוך התא המשפחתי, לרבות

רשלנות רפואית בזריקת אפידורל

כל יולדת טרייה וותיקה מכירה היטב את זריקת האפידורל, או בשפה המקצועית הרשמית: זריקה אפידורלית. זהו חומר משכך כאבים חזק מאוד המוזרק ישירות לנקודה מדויקת

רשלנות רפואית – תשניק סב לידתי

תשניק סב לידתי (המכונה גם: אספיקציה) הוא סיבוך הנגרם לעובר במהלך הלידה או בסמוך לה, בעקבות הפרעה באספקת החמצן בהיותו עדיין ברחם. ההפרעה מקשה על

רשלנות רפואית כתוצאה מזירוז לידה

תשעה חודשים יכולים להיות תקופה ארוכה ומלאה בציפייה. ככל שהלידה עצמה מתקרבת, כך עולה מפלס ההתרגשות ואיתו גם החרדה. לעתים בעקבות נסיבות הריון או מצבים

רשלנות רפואית בלידה מוקדמת

לידה מוקדמת היא לידה שהתרחשה מסיבות שונות, לפני שחלפו 36-37 שבועות להריון (יש לציין שהשבוע המדויק משתנה על פי בית החולים שבו נמצאת היולדת ו/

רשלנות רפואית בלידת עכוז

לידת עכוז היא מצב שבו התינוק המצוי ברחם או בפתחה של תעלת הלידה, נמצא במנח לא תקין. במקום המצב הרגיל שבו הראש של התינוק היה

תסמונת ארב – רשלנות רפואית

תסמונת ארב או שיתוק על שם ארב (Erb’s palsy), מוגדרת כשיתוק לידה בעקבות טראומה שנחוותה במהלך הלידה. תסמונת זו מלווה במגבלה בשורשי העצבים בחוליות הצוואר

רשלנות רפואית עקב היפרדות שליה

היפרדות שליה נחשבת לסיבוך הריון המאפיין כאחוז מכלל ההריונות ובמהלכו מעטפת השליה נפרדת מהרחם ומובילה לדימומים. תופעה זו מוכרת לרוב בשליש האחרון להריון ועלולה להוביל